Μπάγερν-Ουλμ

Σε ομάδα-έκπληξη της σεζόν στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχει μετατραπεί η Ουλμ, η οποία έκανε δεύτερο break στο Μόναχο (93-88 την Μπάγερν) και απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της BBL!

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς έχει οριστεί για τις 2 Ιουνίου (20:00) στη Ratiopharm Arena, με την ομάδα του Άντον Γκαβέλ (και έβδομη της regular season) να διεκδικεί το 3-0, λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της Άλμπα Βερολίνου!

H Ουλμ μετρά 4×4 εκτός έδρας νίκες στα playoffs απέναντι στις δύο εκπροσώπους της χώρας στη EuroLeague και τώρα έχει δύο ευκαιρίες στο “σπίτι” της για να φτάσει στους τελικούς του πρωταθλήματος, 22 χρόνια μετά από την ίδρυσή της.

Γιάγκο Ματέους (21π.-5ασ.), Μπρούνο Καμπόκλο (17π.-7ρ.),  Μπράντον Πολ (14π.), Χουάν Νούνιες (12π.) και Καρίμ Γιάλοου (10π.), έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Από πλευράς Μπάγερν, ο Αντρέας Ομπστ τραβούσε μόνος κουπί με 34 πόντους, οι Άιζακ Μπονγκά και Κάσιους Γουίνστον ακολούθησαν… εξ αποστάσεως με 12 και 10π. αντίστοιχα, ενώ ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ έφτασε τα 500 ριμπάουντ στην BBL.

Η Ουλμ βρέθηκε μόλις μία φορά πίσω στο σκορ (34-33), προτού φτάσει ως το εντυπωσιακό 49-67 στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 56-71.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και άσκησε μεγάλη πίεση για την ολική ανατροπή, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-44, 56-71, 88-93