Μανίσα-Περιστέρι

Την τρίτη του ήττα στο Group H του BCL γνώρισε το Περιστέρι, αυτή τη φορά με το οριακό 79-77 από τη Μανίσα στο Muradiye Sports Hall.

Οι Μαρτίνας Εχόντας (19 πόντοι, με 8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, μόλις 1 λάθος), Ούγκο Μπεσόν (17 πόντοι, αλλά με 3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 λάθη) και Φάμπιαν Γουάιτ Τζ. (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ήταν οι διψήφιοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Ο Τρόι Μπράουν Τζ., από την πλευρά του, μέτρησε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ για τη Μανίσα, η οποία ανέβηκε στο 3-0.

Κρις Κόφι (14 πόντοι), Τζάρελ Έντι (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τόμπιν Κάρμπερι (13 πόντοι) και Τζορτζ Πάπας (11 πόντοι, 5 ασίστ), ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου που έπεσε στο 0-3.

Ο Σι Τζέι Χάρις, από την πλευρά του, είχε 9 πόντους και 9 ασίστ, αλλά με 3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές.

Με 4/5 τρίποντα άρχισε το Περιστέρι, το οποίο προηγήθηκε 6-14 και 9-16, προτού ακολουθήσει 12-0 σερί της Μανίσα.

Η ελληνική ομάδα έκλεισε προηγούμενη το α’ δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε την ίδια απόδοση στο παραγωγικό σκέλος.

Το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν 8/15 δίποντα, 7/15 τρίποντα και τους γηπεδούχους 12/21 δίποντα, 5/12 τρίποντα.

Τα ριμπάουντ ήταν οριακά υπέρ της Μανίσα και οι ασίστ υπέρ του Περιστερίου, ενώ η μεγάλη διαφορά καταγράφηκε στις βολές (5/5, 3/8).

Από τους 23 πόντους του α’ δεκαλέπτου, η ομάδα του Λιμνιάτη έβαλε 17 στο β’ και άλλους τόσους στο γ’, μένοντας προσωρινά στο -11 (51-40).

Λίγο αργότερα, όμως, όταν το σκορ έγινε 55-45, το Περιστέρι βρήκε επιθετικές λύσεις και σε 3,5 λεπτά μείωσε στον πόντο (57-56).

Έκτοτε οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά, με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να μετατραπεί σε θρίλερ.

Στα 39’8” ο Κόφι έγραψε το 76-77, αλλά στα 31’1” ο Μπεσόν έπιασε στον ύπνο την ελληνική άμυνα για το 78-77.

Έπειτα ο Πουλιανίτης αστόχησε σε δίποντο, ο Έντι πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Μπεσόν με 6’2” στο ρολόι.

Ακολούθησε τάιμ-άουτ και σουτ του Πάπας από τη γωνία, ωστόσο ούτε στόχο βρήκε, ούτε φάουλ τού έγινε, ακόμη κι αν υπήρξε επαφή με τον Σονσίρμα.

Κατά συνέπεια, ο άσος του Περιστερίου δέχθηκε τεχνική ποινή στα 0’9”, ο Σονσίρμα ευστόχησε στη βολή και, με την μπάλα ξανά στα χέρια της Μανίσα, δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Η ελληνική ομάδα πήρε τα ίδια επιθετικά ριμπάουντ με την τουρκική (14), ωστόσο τα αμυντικά ήταν 22-15.

Επίσης η διαφορά στις βολές ήταν μεγάλη (14/15 έναντι 5/11), με αποτέλεσμα να πάει στράφι το 40% στο τρίποντο (10/25 προσπάθειες).

Το Περιστέρι υπέπεσε σε μόλις 10 λάθη έναντι 15 της Μανίσα και ήταν ανώτερο σε κλεψίματα-μπλοκ, αλλά τα άστοχα σουτ των Πουλιανίτη και Πάπας απέβησαν μοιραία.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77