ΑΕΚ-Ραμάτ-Γκαν

Αναδεικνύοντας τρεις πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ επικράτησε 80-71 της Μακάμπι Ραμάτ-Γκαν στη Sunel Arena των Άνω Λιοσίων και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Group E του Basketball Champions League.

Πρέντις Χαμπ (28 πόντοι, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάντερ Χέιλ (16 πόντοι, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) και Γκραντ Γκόλντεν (14 πόντοι, 6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα.

Κεντέιλ ΜακΚάλουμ (21 πόντοι, 7 ασίστ, 2/7 τρίποντα), Αμίν Στίβενς (18 πόντοι, 8/8 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ) και Ρομπέρτο Γκάλινατ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 0/5 τρίποντα), ήταν οι διψήφιοι των φιλοξενούμενων, ωστόσο μόνο ο δεύτερος ήταν -πολύ- καλός επιθετικά.

Η ΑΕΚ μέτρησε 18/30 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 38 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 18 ασίστ για 14 λάθη, 9 κλεψίματα και κανένα μπλοκ.

Η Μακάμπι Ραμάτ-Γκαν είχε 22/34 δίποντα, 4/25 τρίποντα (τα 2 στο φινάλε), 15/18 βολές, 29 ριμπάουντ (μόλις 2 επιθετικά), 17 ασίστ για 13 λάθη, 5 κλεψίματα και 5 μπλοκ.

Γάιος Σκορδίλης και Ζώης Καράμπελας δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον Σάκοτα.

Με Χαμπ, Χέιλ, Νετζήπογλου, Κουζέλογλου και Γκόλντεν παρατάχθηκε στο παρκέ η ΑΕΚ, στη 12άδα της οποίας συμπεριλήφθηκε ο νεοαποκτηθείς ΡαϊΚουάν Γκρέι (έπαιξε για 13:23, καταγράφοντας 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη).

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι σε άμυνα και επίθεση (7-0), προτού υπάρξει η αντίδραση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους του Στίβενς.

Η Μακάμπι Ραμάτ-Γκαν προσπέρασε για πρώτη φορά (13-14) με τον Γκάλινατ, πρώην άσο της Καρδίτσας και του Άρη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” σε θέση οδηγού, αφού ο Χαμπ ευστόχησε σε 2/2 βολές στην εκπνοή (26-23).

Οι παίκτες του Σάκοτα επανεμφανίστηκαν με όχι ιδιαίτερα καθαρό μυαλό, καθώς δεν έκαναν φάουλ ενώ είχαν να δώσουν και επιχειρούσαν τρίποντα άνευ λόγου.

Η μπάλα δεν κυκλοφορούσε και δεν πήγαινε προς το αντίπαλο καλάθι, ώσπου ένα τάιμ-άουτ λειτούργησε ευεργετικά για τους “κιτρινόμαυρους”, όπως φανερώνει το 8-0 σερί για το 36-31.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (47-37), αλλά σε περίπου 70” η ισραηλινή ομάδα κατέγραψε σερί 5-0 και πήγε στα αποδυτήρια από το -5.

Η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με 8/12 δίποντα, 7/21 τρίποντα (βελτιώθηκε αισθητά στην πορεία), 10/13 βολές, 19 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 5 λάθη, παίρνοντας τα περισσότερα στο σκοράρισμα από τον Χαμπ (16 πόντοι).

Η Μακάμπι Ραμάτ-Γκαν, από την πλευρά της, μέτρησε 14/22 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 8/9 βολές, 16 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 6 λάθη.

Η ΑΕΚ έβρισκε τις λύσεις όταν είχε υπομονή, επομένως, εν όψει του β’ ημιχρόνου, θα έπρεπε να αποφύγει τις βιαστικές επιθέσεις και να βελτιωθεί στην αντιμετώπιση των pick n’ rolls του αντιπάλου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε καλά για την ομάδα του Σάκοτα, υπό την έννοια ότι μπήκε με +7 στην τελευταία παρτίδα, δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν άστοχοι από μακριά.

Αντίθετα, οι Χαμπ και Χέιλ μαζί μέτρησαν 9/16 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο, όταν όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες τους είχαν 0/9.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν σκόραραν από μακριά, αλλά είχαν και μόλις 2 επιθετικά ριμπάουντ, στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη πολύ νωρίτερα.

Μόλις 8 πόντους έβαλε η “Ένωση” σε 7,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, γεγονός που οδήγησε τον Σάκοτα σε ένα… αφυπνιστικό τάιμ-άουτ.

Ακολούθησε μία ιδανική σετ επίθεση, ένα ακόμη άστοχο τρίποντο του αντιπάλου (0/6 μέχρι εκείνη τη στιγμή στην τέταρτη περίοδο) και ένας ιδανικός αιφνιδιασμός για το 73-65.

Ύστερα μπήκαν τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (2+2) για το 79-71 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71