Στην παράταση ο Πανιώνιος νίκησε με 109-106 τον Κολοσσό στη Ρόδο και ουσιαστικά τον “βύθισε” στην Α2. O ΠΑΟΚ νίκησε το Λαύριο με 99-88 και ο Χολαργός την Κύμη 73-66.

Koλοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 106-109

Tα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91 (καν. αγ.) 106-109 (παράταση)

Ο ΜακΚι έστειλε με τρίποντο με ταμπλό, τον αγώνα στην παράταση με 91-91 στο θρίλερ του Βενετόκλειου. Ο Πανιώνιος γύρισε από το εις βάρος του 76-62 στο 32:00 και πήρε στην παράταση νίκη σωτηρίας, καθώς έφτασε στις 6 νίκες και άφησε στις 3 τον Κολοσσό που κυνηγάει πλέον την Κύμη (5 νίκες).

Δύσκολα όμως θα σωθεί η ομάδα της Ρόδου καθώς έχει και δύσκολο πρόγραμμα.

Ο Ντέβιον Μπέρι (30 πόντοι για τον Πανιώνιο) πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο με ταμπλό στα 40 δευτερόλεπτα για τη λήξη της παράτασης για το 105-102 που ήταν και το καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Ο ίδιος παίκτης με δύο βολές στα 20 δευτερόλεπτα έγραψε το τελικό 109-106.

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ

ΠΑΟΚ-Λαύριο 99-88

Χορταστικό ματς έγινε στην Πυλαία, όπου ο ΠΑΟΚ νίκησε με 99-88 το Λαύριο.

Καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και προηγήθηκε με 59-38.

Το Λαύριο επέστρεψε, με κορυφαίο τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που πέτυχε 19 πόντους μείωσε σε μονοψήφιες διαφορές, και μάλιστα, μέσα σε μεγάλη ένταση από εξέδρα και πάγκο του ΠΑΟΚ που διαμαρτυρόταν στους διαιτητές.

Όπως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίο τον Τζέφερσον που είχε 18 με 6/6 δίποντα και 9 ριμπάουντ.

Τομέας στον οποίο ο ΠΑΟΚ υπερήχε σημαντικά, και σε συνδυασμό με τα καλά του πσοοστό εντός κι εκτός ρακέτας, ουσιαστικά δεν αγχώθηκε ποτέ από το Λαύριο.

Ο Γουίδι πέτυχε άλους 18 πόντους για το Λαύριο και 16 ο Μιλόσεβιτς.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, επίσης υποδέχτηκε με ανακούφιση την ήττα του Κολοσσού Ρόδου από τον Πανιώνιο καθώς απέχει τρεις νίκες από τη ζώνη του υποβιβασμού με πέντε αγωνιστικές για το φινάλε.

Tα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88

Χολαργός-Κύμη 73-66

Η Κύμη στάθηκε στα ίσια απέναντι στον Χολαργό, αλλά οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στο κλειστό “Αντώνης Τρίτησς” με 71-64 στο τέλος.

Ο Τάλτον πέτυχε 18 πόντους, και ένα καθοριστικό τρίποντο για το 71-64 στο τελευταίο λεπτό και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πρόσθεσε μια ακόμα νίκη.

Ο Γιάνκοβιτς είχε 17 πόντους και ο Φιτζπάτρικ 10 με 16 ριμπάουντ (τα 13 στο πρώτο ημίχρονο) για να συνθέσουν την τριάδα που χάρισε στο Χολαργό τη 10η φετινή του νίκη.

Η Κύμη έπαιξε δίχως τον Τζεκουάν Λιούις λόγω του τραυματισμού του, στηρίχτηκε στον Σαγκς (18π.) και τον Καρινιάουσκας (14π.), αλλά ήταν άστοχη από την περίμετρο (5/20 τρίποντα) και σε ένα τόσο κλειστό ματς, οι εννέα λιγότερες κατοχές της έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

Η ήττα του Κολοσσού στη Ρόδο από τον Πανιώνιο, ουσιαστικά κρατά με το 1,5 πόδι την ομάδα της Εύβοιας στην Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66