Το σκληρό πρόσωπο της άμυνας της Φενέρμπαχτσε είδε η Εφές στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος Τουρκίας! Η ομάδα του Κώστα Σλούκα νίκησε με 73-56 εκτός έδρας, με την Εφές να σημειώνει τέσσερις πόντους στην Γ’ περίοδο!

Το ματς ήταν σκληρό κι οι κανονισμοί του τουρκικού πρωταθλήματος που επιτρέπουν μόνο πέντε ξένους σε κάθε αγώνα, το κατέστησαν τελείως διαφορετικό από τον πρόσφατο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague!

Τότε νίκησε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 92-73, όμως την Κυριακή, έπαιξε δίχως τέσσερις παίκτες από την ευρωπαϊκή της σύνθεση! Τζέιμς Άντερσον, Ροντρίγκ Μπουμπουά, Τίμπορ Πλάις και Μπροκ Μότουμ είδαν τον αγώνα από την εξέδρα κι έτσι η Φενέρμπαχτσε των πολλών απουσιών λόγω τραυματισμών, είχε να αντιμετωπίσει λιγότερες προκλήσεις!

Προηγήθηκε από την αρχή του αγώνα, βρέθηκε στο +10 στο ημίχρονο (42-32) αλλά στη Γ’ περίοδο έκανε επίδειξη ισχύος με επιμέρους σκορ 20-4!

Η Εφές ήταν πολύ άστοχη σε ένα ούτως ή άλλως κακό παιχνίδι, με έμφαση στην άμυνα και πολλές φάσεις που η δύναμη ξεπέρασε τα όρια.

Είχε δε μόλις 3/25 τρίποντα (στον ημιτελικό του Final 4 πέτυχε 14!) και έμεινε ήδη πίσω στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου!

Ο Μπόμπι Ντίξον είχε 22 πόντους πετυχαίοντας πιο πολά τρίποντα από… όλη την Εφές (4/7), ο Μαχμούτογλου πρόσθεσε 17. Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 3 πόντους σε μια προσπάθεια με “γκολ φάουλ” και πήρε μόνο ένα ακόμα σουτ!

Για την Εφές ο Βασίλιε Μίτσιτς πέυχε 16 πόντους και ο Σανλί ήταν ο δεύτερος διψήφιος με 10.

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την Τρίτη (11/6)