Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε την Παρασκευή η Μάλαγα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 88-79 επί της Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες την ημιτελική σειρά των playoffs στο πρωτάθλημα Ισπανίας!

Στον πρώτο αγώνα οι Καταλανοί είχαν νικήσει με 84-81 και πλέον η best of 5 σειρά, μεταφέρεται στην Ανδαλουσία.

Με πρώτους σκόρερ τους Τάισον Κάρτερ (19π.), και Κράβις, Πέρι, Καλινόσκι να έχουν από 13, η Μάλαγα προηγήθηκε έως 17 πόντους (86-69) πριν φτάσει στο break!

O Λαπροβίτολα  (19π.) ήταν πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα.

Η εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού:

Η Μάλαγα έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση, παράλληλα με την αστοχία των γηπεδούχων και μετά από 5,5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν… 1-14 για τους φιλοξενούμενους!

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν σε αυτό το διάστημα 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές και 4 λάθη!

Το rotation που έκανε ο Λιθουανός, όμως είχε αποτέλεσμα και με τον Νίκολα Κάλινιτς να αναλαμβάνει ρόλο σκόρερ, (9π. στο 20άλεπτο) η Μπαρτσελόνα επέστρεψε, με 18-25 σκορ περιόδου και 37-40 ημιχρόνου.

Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μάλαγα στο ημίχρονο με 12 πόντους, άρχισε με 5 τη Γ’ περίοδο για να φτάσει στους 17.

Δείτε ένα εντυπωσιακό του κάρφωμα στο transition:

Όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με τον Νίκο Λαπροβίτολα να πετυχαίνει 10 πόντους σε αυτήν την περίοδο, προσπέρασε με 14-2 επιμέρους σκορ στο 52-47.

Η Μάλαγα απάντησε, με τον Πέρι, τον Έτζιμ, αλλά και τον κράβις για να πάρει πάλι τα ηνία, 57-63 στα 30 λεπτά αγώνα. Έφτασε δε στο 12, 76-64 με 5:37 για τη λήξη!

Δείτε ένα εντυπωσιακό “stop” του Έτζιμ στον Γιοκουμπάιτις:

Ο Ντέιβιντ Κράβις εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ήταν το διάστημα που πέτυχε τους 10 από τους 13  συνολικά πόντους του κι οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν την κυριαρχία τους.

Έφτασαν έως το +17 (86-69 με 2:33 για το τέλος) κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 88-79 για την ισοφάριση της σειράς!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-40, 57-63, 79-88