Καρσίγιακα-Τουρκ Τέλεκομ

Λίγες ημέρες μετά το break στο Game 2 της Άγκυρας, η Καρσίγιακα επικράτησε και εντός έδρας της Τουρκ Τέλεκομ (86-81), γράφοντας το 2-1 στη σειρά για την ημιτελική φάση του τουρκικού πρωταθλήματος.

Σε περίπτωση νέας νίκης το Σάββατο (10/6, 18:00) στο Mustafa Kemal Atatürk”, η ομάδα της Σμύρνης θα προκριθεί στους τελικούς.

Άνχελ Ντελγκάδο (19π.-12ρ.-4ασ.), Βίτο Μπράουν (13π.-7ρ.), Κενάν Σιπάχι (13π.), Μπράιαν Ανγκόλα (12π.-6ρ.-4ασ.), Έρικ ΜακΚόλουμ (12π.-4ασ.) και Τόμας Ακιαζίλι (10π.), διακρίθηκαν για την Καρσίγιακα.

Τζέριαν Γκραντ (19π.-4ασ.), Αξέλ Μπουτέιγ (15π.-7ρ.), Τόνι Τέιλορ (15π.), Ερκάν Γιλμάζ (9π.-8ρ.) και Ταϊρίκ Τζόουνς (7π.-6ρ.), ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Η Τουρκ Τέλεκομ βρισκόταν συνεχώς σε θέση οδηγού, φτάνοντας μέχρι το +12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (15-27).

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 36-35, χωρίς ωστόσο να μετουσιώσουν σε κυριαρχία αυτό το καλό μομέντουμ.

Στην Τουρκ Τέλεκομ ανήκε το τρίτο δεκάλεπτο, αν και το 52-56 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της ύστατης παρτίδας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 67-70, όμως, από τα 3,5′ πριν από το τέλος άρχισε το μπλακ-άουτ, η Καρσίγιακα έκανε σερί 11-0 και η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της (78-70).

Στο τελευταίο λεπτό η Τουρκ Τέλεκομ κατέβαλε σοβαρή προσπάθεια για μία μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν δικαιώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-35, 52-56, 86-81