Τουρκ Τέλεκομ-Καρσίγιακα

Η Καρσίγιακα πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στην Άγκυρα, όμως, η Τουρκ Τέλεκομ κατάφερε να επικρατήσει 98-94 και να ανοίξει το σκορ στη σειρά για τα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το Game 2 στο ίδιο γήπεδο θα γίνει στις 6 Ιουνίου (20:00) και το Game 3 της Σμύρνης στις 8 Ιουνίου (20:00), ενώ υπενθυμίζεται ότι το Σάββατο στο Game 1 του άλλου ζευγαριού, η Φενέρμπαχτσε διέλυσε 108-66 την Εφές.

Ταϊρίκ Τζόουνς (25π.-6ρ.-3ασ. με 10/13 δίποντα), Τζέριαν Γκραντ (18π.-5ρ.-11ασ.), Αξέλ Μπουτέιγ (17π.), Τόνι Τέιλορ (13π.-6ρ.) και Νέιτ Σέστινα (12π.), ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Μπράιαν Ανγκόλα (22π.-5ασ.), Άνχελ Ντελγκάδο (15π.-10ρ.), Βίτο Μπράουν (14π.-6ρ.), Κενάν Σιπάχι (12π.-5ασ.), Τζέιλον Μπράουν (11π.-4ασ.) και Έρικ ΜακΚόλουμ (10π.-4ασ.), έκαναν την περισσότερη δουλειά για την Καρσίγιακα.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ επεφύλασσε το πρώτο δεκάλεπτο, εν αντιθέσει με το δεύτερο που σχεδόν εξ ολοκλήρου ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Το γεγονός ότι η Καρσίγιακα έβαλε 50 πόντους σε ένα ημίχρονο δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικό για την Τουρκ Τέλεκομ, η οποία έβγαλε αντίδραση και άρχισε το δεύτερο μέρος με 19-6.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν πτοήθηκαν από το -11. Αντιθέτως, ανέκτησαν το καλό τους μομέντουμ και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου είχαν τα ηνία. Μέχρι το 78-80.

Έκτοτε, ακόμη κι αν η Καρσίγιακα πλησίασε στον πόντο (92-91), η Τουρκ Τέλεκομ διατήρησε το προβάδισμα και, αγκομαχώντας, άνοιξε το σκορ της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 48-50, 73-70, 98-94