Φενέρμπαχτσε

Με ήρωα τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος απέτρεψε τη νίκη της Εφές στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 80-72 στην παράταση, έγραψε το 3-1 στη σειρά και κατέκτησε το τουρκικό πρωτάθλημα.

Δείτε την πιο καθοριστική στιγμή του ντέρμπι:

Ταρίκ Μπιμπέροβιτς (19π.-7ρ.), Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (16π.), Σκότι Γουίλμπεκιν (12π. αλλά με 2/8 τρίποντα) και Νταϊσόν Πιέρ (10π.-4ρ.), ήταν οι διψήφιοι των γηπεδούχων.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 8 πόντους (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 29:39.

Ο Νικ Kαλάθης, από την πλευρά του, μέτρησε 5 πόντους (0/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 λάθος σε 37:43.

Ελάιζα Μπράιαντ (20π.-6ρ.-4ασ.), Σέιν Λάρκιν (11π.-4ρ.-4ασ.), Ροντρίγκ Μπομπουά (11π.) και Ντέρεκ Γουίλις (10π.-4ρ.), πάλεψαν για την Εφές.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 22-8 στην πρώτη περίοδο και 32-12 προς τα μέσα της δεύτερης, προτού έρθει ένα ξεγυρισμένο 14-0 για τους φιλοξενούμενους.

Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και αμφότερες θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια.

Οι Καλάθης και Παπαγιάννης αστόχησαν στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, προτού ο Λάρκιν χάσει τρίποντο και ο Παπαγιάννης στείλει το ντέρμπι στην παράταση με μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Ντόγκους Οζντεμίρογλου.

Εκεί η Φενέρμπαχτσε ήταν ανώτερη και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, κατακτώντας το 14ο πρωτάθλημα και πρώτο από το 2022.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 36-33, 51-52, 64-64, 80-72 παρ.