Η Καρσίγιακα άνοιξε το σκορ της σειράς με την ηρωική Μπούρσασπορ για τα playoffs του BSL, επικρατώντας 91-83 στην παράταση της αναμέτρησης του “Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ”.

Το παιχνίδι διήρκησε 2 ώρες και 45 λεπτά, ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν καταλυτικός στο φινάλε κόντρα στους φιλοξενούμενους που έχασαν τέσσερις παίκτες με πέντε φάουλ και αγωνίστηκαν χωρίς τον Ονουράλπ Μπιτίμ στο μεγαλύτερο διάστημα.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ είχε 25 πόντους, ο Τζέιλον Μπράουν 19π.-6ρ.-7ασ., ο Βίτο Μπράουν 17π., ο Άνχελ Ντελγκάδο 11π.-6ρ. και ο Μπράιαν Ανγκόλα 9π.-8ρ.-5ασ.

Καρσίγιακα-Μπούρσασπορ

Η Μπούρσασπορ αντιπαρέταξε τους Γιγκιτζάν Σαϊμπίρ (22π.-5ρ.), Άντονι Κλέμονς (18π.-8ρ.), Άντριου Άντριους (16π.) και Ντέιβ Ντουτζίνσκι (10π.-7ρ.).

Ο Ζακ Όγκαστ, από την πλευρά του, κατέγραψε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ για 1 λάθος, μετρώντας 1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/6 βολές.

Η Καρσίγιακα είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, στο β’ δεκάλεπτο προηγήθηκε μέχρι και με 17 (38-21), αλλά η Μπούρσασπορ μείωσε σταδιακά τη διαφορά, ώσπου στο 37′ προηγήθηκε για πρώτη φορά.

Στα 47,5” ο Άντριους πέτυχε τρίποντο χωρίς να βλέπει κατά την κάθοδο της μπάλας (!) για το 76-79 και η ομάδα της Προύσας πλησίασε στο break, ασχέτως αν οι Ντέρεκ Νίνταμ, Ζακ Όγκαστ, Γιγκιτζάν Σαϊμπίρ και Ντέιβ Ντουτζίνσκι είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ακολούθως, ο Ανγκόλα είχε 2/2 βολές (78-79), η Μπούρσασπορ έκανε λάθος, η Καρσίγιακα ομοίως (παράβαση 8 δευτερολέπτων), ενώ ο Τζ. Μπράουν κέρδισε φάουλ και έγραψε το 80-79 με 12” στο ρολόι.

Έπειτα, ο ΜακΚόλουμ υπέπεσε σε παράβαση προτού κάνει επαναφορά η Μπούρσασπορ και δόθηκε μία βολή, με τον Άντριους να ισοφαρίζει 80-80. Η ομάδα της Προύσας είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Συνεπώς η η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε παράταση.

Έπειτα από 2,5 ώρες, το τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 80-80 και τους φιλοξενούμενους αποδεκατισμένους, δεδομένου ότι οι Άντριου Άντριους και Άντονι Κλέμονς είχαν από 4 φάουλ.

Τελικά, η Καρσίγιακα αποδείχθηκε ανώτερη στην παράταση, πήρε τη νίκη με 91-83 και άνοιξε το σκορ στα προημιτελικά.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς έχει οριστεί στο Tofaş Spor Salonu της Προύσας για την Τρίτη (30/5) στις 20:30.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 41-31, 57-52, 80-80, 91-83 παρ.