Χωρίς να ζοριστεί, η Εθνική μας νίκησε την Αίγυπτο με 93-71 στο sold out ΣΕΦ και έκανε το 2/2 στο Προολυμπιακό Τουρνουά.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έφτασαν εύκολα στη νίκη, αλλά είχαν περισσότερο στο μυαλό τους τον ημιτελικό του Σαββάτου (6/7, 17:30), εκεί όπου περιμένει η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που ξεκουράστηκε και τον αδερφό του, Κώστα, που τραυματίστηκε και έπαιξε για μόλις 3:51 λεπτά, η Εθνική μας είχε 28/40 δίποντα, 12/27 τρίποντα, μόλις 1/2 βολές και 34 ασίστ για 12 λάθη.

Γιώργος Παπαγιάννης (16π., 4ρ., 2κοψ.), Ντίνος Μήτογλου (16π., 5ρ.), Κώστας Παπανικολάου (15π., 3ασ.), Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (13π., 4ρ.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12π., 4ασ.), Νικ Καλάθης (5π., 5ρ., 9ασ.) και Τόμας Γουόκαπ (4π., 7ασ.), οδήγησαν την Ελλάδα στη νίκη.

Από την Αίγυπτο, ξεχώρισε ο Αχμέντ Μετουαλί που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα, παρά την απουσία του Γιάννη, η Εθνική μας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 18-4, για να χαλαρώσει λίγο και να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 20-12.

Η χαλάρωση των διεθνών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αίγυπτος μας μπέρδεψε με την άμυνα ζώνης και μείωσε σε 40-38, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Μετά τις φωνές του Βασίλη Σπανούλη, η Ελλάδα έπαιξε δυνατά και σοβαρά στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 18 πόντων (68-50), με τους Καλάθη-Γουόκαπ να πασάρουν και τους ΠαπαγιάννηΠαπανικολάου να σκοράρουν.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 24 πόντους (80-56) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-38, 68-52, 93-71

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης, με ένα κλικ:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ελλάδα-Αίγυπτος: Χωρίς Κώστα Αντετοκούνμπο στο 2ο ημίχρονο

Ελλάδα-Αίγυπτος: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Ελλάδα-Αίγυπτος: Το κάρφωμα του Παπαγιάννη από συνεργασία με τον Καλάθη (video)

Ο “τριπλός” Ντόντσιτς έστειλε τη Σλοβενία στους “4” και πάνω στην Ελλάδα! (gallery)

Με 32άρα Γιάννη και σούπερ Καλάθη-Γουόκαπ η Εθνική, 109-82 τους Δομινικανούς!

“Βόμβα” στο ΣΕΦ, η Νέα Ζηλανδία 90-86 την Κροατία! (gallery)

Διαστημική η Κροατία, 108-92 τη Σλοβενία – “Τριπλοί” Σάριτς και Ντόντσιτς (gallery & vids)

Η Δομινικανή Δημοκρατία 90-77 την Αίγυπτο στον όμιλο της Εθνικής (vid)