Μωραΐτης

Η ΑΕΚ (3-2) κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο, δέχθηκε ένα επιμέρους 12-0 και έχασε αγώνα (77-71) και διαφορά από τη Χάποελ Χολόν (3-2), στο νεότευκτο Toto Holon Hall των 5.500 θέσεων, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του ομίλου της.

Η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, εκεί όπου η ΑΕΚ θέλει τη νίκη στην έδρα της Τσμόκι Μινσκ στις 20 Ιανουαρίου, για να μην μπει σε περιπέτειες και ισοβαθμίες.

Η “Ένωση” αγωνίστηκε ξανά χωρίς τους τραυματίες Νίκο Ζήση και Μάρκους Σλότερ, ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης τραυματίστηκε μετά από 1:58 συμμετοχής και αποχώρησε…

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων, η Χάποελ Χολόν έφτασε στο +8 δύο φορές στη δεύτερη περίοδο (33-25, 38-30), για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 38-30.

Χάποελ Χολόν-ΑΕΚ Λάνγκφορντ

Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (51-41) όμως η ΑΕΚ αντέδρασε αμέσως με τους Λάνγκφορντ, Μωραίτη και με ένα επιμέρους 4-12 μείωσε σε 55-53 στο 30′.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 65-67 στο 35′, όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 (77-67) και πήραν τη νίκη και τη διαφορά (τελικό σκορ 77-71), αφού στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει της ομάδας του Στέφανου Δέδα με 100-96.

Μόουζες Κίνγκσλεϊ

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τάιρους ΜακΓκί (18π.), Κρις Τζόνσον (16π., 13ρ.), Μαξίμ Ντε Ζέουφ (12π.) και Αϊζάια Μάιλς (12π.), ενώ από την ΑΕΚ διασώθηκαν οι Κιθ Λάνγκφορντ (19π. με 13/14 βολές και 3/9 σουτ) και Δημήτρης Μωραΐτης (10π.).

Παρών στο Τελ Αβίβ ήταν και ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σολέ (1-3) υποδέχεται απόψε στις 21:30 την Τσμόκι Μινσκ (2-2).