Χάποελ Χολόν-Περιστέρι

Αποδίδοντας πολύ καλά στο επιθετικό σκέλος, το Περιστέρι επικράτησε 87-82 της Χάποελ Χολόν και κατέλαβε την 3η θέση στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απέδειξε νωρίς-νωρίς ότι η ήττα στον πόντο από τον Ερυθρό Αστέρα δεν ήταν τυχαία.

Οι 26 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο λένε όλη την αλήθεια, αρχής γενομένης από τα τρίποντα των Στέλιου Πουλιανίτη και Λεωνίδα Κασελάκη στο ξεκίνημα.

Το Περιστέρι έφτασε ως το +13, προτού η Χάποελ βελτιωθεί στην άμυνα και πλησιάσει, χωρίς ωστόσο να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.

Το γεγονός ότι σε ένα ημίχρονο η ελληνική ομάδα υπέπεσε σε μόλις 1 λάθος σκορπά αισιοδοξία, η οποία αυξήθηκε με τους 28 πόντους ενεργητικό στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι σπουδαίες συνεργασίες έφεραν και πολλά τρίποντα, με μπροστάρηδες τους Κασελάκη και Σιλβέν Φρανσίσκο που σημείωσαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Η διαφορά ανέβηκε στο +17 στο 27′, όμως, στη συνέχεια έπεσε αισθητά και έφτασε ως το -1 για τη Χάποελ, η οποία πάντως δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Ο Μάρκους Ντένμον σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο, η άμυνα άντεξε στο τέλος και το Περιστέρι πήρε μία δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 40-46, 63-74, 82-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 4, Πουλιανίτης 9 (3/6 τρίποντα), Ντένμον 6 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 2, Φρανσίσκο 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Φύτρος, Μωραΐτης 10 (1/5 τρίποντα), Γκιουζέλης 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος 2.