Σβεντ

Σε έναν καταπληκτικό αγώνα με εντυπωσιακά σερί και τρομερές διακυμάνσεις, ανάμεσα σε δύο πολύ ενισχυμένες ομάδες τη φετινή σεζόν, η Χίμκι Μόσχας λύγισε με 87-79 την Αρμάνι Μιλάνο για την 8η αγωνιστική της EuroLeague και την έπιασε στην κατάταξη με ρεκόρ 6-2!

Με τον αγώνα στην “ARENA MYTISHCHI” το Μιλάνο έφτασε τα 250 παιχνίδια στη EuroLeague αυτόν τον αιώνα, όμως δεν κατάφερε να το γιορτάσει με μια νίκη…

Αλεξέι Σβεντ (24π., 5ρ., 7ασ.) και Γιόνας Γερέμπκο (19π.) οι κορυφαίοι παίκτες της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Ο Αλεξέι Σβεντ ξεκίνησε ζεστός την αναμέτρηση πετυχαίνοντας 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρήκε γρήγορα τις απαντήσεις και πήρε το προβάδισμα έχοντας επιθετική πολυφωνία, για να οδηγηθούμε στο 22-25 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (24-33) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να φτάνει τους 11 πόντους με 3/5 τρίποντα και 6 ασίστ και τον Λουίς Σκόλα τους 14 πόντους. Και όλα αυτά παρά το γεγονός ότι ο Σβεντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (47-51) με 17 πόντους και 6 ασίστ και ο Γιόνας Γερέμπκο με 10 πόντους και 5/5 δίποντα!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και δίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοβ για το 47-56, ο Ρίμας Κουρτινάιτις κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και η αντίδραση ήταν άμεση.

Με τρίποντα των Γιόβιτς, Μπούκερ, 2/2 βολές του Αμερικανού, τρίποντο του Μπέρτανς, δίποντο του Σβεντ και νέο τρίποντο του Γιόβιτς, η Χίμκι έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 16-0 και προσπέρασε με 63-56 στο 27′, προκαλώντας την οργή του Μεσίνα. Η Αρμάνι αντέδρασε και αυτή με τη σειρά της και με ένα επιμέρους 2-9 ισοφάρισε σε 65-65 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Με ξέσπασμα του Σβεντ και του Γερέμπκο η Χίμκι έτρεξε ένα επιμέρους 15-3 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά στο 36′ (80-68). Ένα τρίποντο του Ρολ και άλλο ένα του Μίτσοβ μείωσαν σε 80-74 στα 2’55”, όμως η Αρμάνι δεν είχε άλλες δυνάμεις για την ολική ανατροπή και ο Κρις Κράμερ με δύο συνεχόμενα καλάθια (84-74) καθάρισε την υπόθεση-νίκη για την Χίμκι σε έναν καταπληκτικό αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 47-51, 65-65, 87-79