ΑΕΚ-Κύμη

Στο πιο χορταστικό ματς του Σαββάτου στη Betshop Basket League,  η ΑΕΚ νίκησε με 96-92 την Κύμη στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε μόνη τρίτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Δίχως τον Θίοντορ και έπειτα από μια δύσκολη εβδομάδα, η ΑΕΚ προσπάθησε και πήρε το ναγώνα από την επίθεση, μολονότι η Κύμη την κοίταξε πολλές φορές στα μάτια και ακολούθησε μέχρι τέλους σε ένα ματς με θέαμα, σκορ, και ολίγη από αγωνία μέχρι να ολοκληρωθεί το 40άλεπτο, αν και η ΑΕΚ ουσιαστικά δεν απειλήθηκε στο τέλος.

Η Κύμη τρόμαξε την ΑΕΚ στην εκκίνηση του αγώνα, όταν δίχως άγχος και  “πρέπει” απέναντι σε έναν ισχυρότερο αντίπαλο.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού προηγήθηκε με 24-17 στην πρώτη περίοδο και έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους, 36-24 με 6:13 για το ημίχρονο!

ΑΕΚ-Κύμη
Ο Σκοτ Σαγκς

Όμως οι μεγάλες ομάδες, χρειάζονται λίγο χρόνο για να επιβληθούν και να κυριαρχίσουν.

Η ΑΕΚ στα επόμενα 4:20 αγωνιστικά λεπτά έκανε ένα απίθανο σερί 22-0, ναι 22-0 και το 24-36 έγινε 46-36 με 1:53 για το 20άλεπτο! Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος (7π.) και ο Γιόνας Ματσιούλις (6π.) ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές της… κατηφόρας στην οποία βρέθηκε δίχως φρένα η Κύμη!

Το “τρίο” Λιούις, Σαγκς, Χόρτον, όμως, βρήκαν τον τρόπο να κρατήσουν την Κύμη στα δύσκολα, πήγαν το ματς σε Up tempo ποντάροντας κάπως και σε μια σχετική κόπωση που μπορεί να είχε η ΑΕΚ.

Άλλωστε η γηπεδούχος είχε δώσει τον κρίσιμο αγώνα με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη και έτσι οι Αμερικανοί της Κύμης δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας για να πάει σε ένα ήσυχο απόγευμα στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ-Κύμη
Ματσιούλις εναντίον Χόρτον

Άλλωστε ο Τζόρνταν θίοντορ έπρεπε να αποθεραπευτεί αφού έπαιξε με πρόβλημα την Τετάρτη, ο Ξανθόπουλος είναι επίσης εκτός, οπότε η ΑΕΚ δεν είχε το σύνθηες βάθος άγκου, ειδικά στην περιφέρεια.

Για αυτό και ο Μπάνκι πήρε για πρώτη φορά στην αποστολή τον πιτσιρικά, Φίλιππο Τίγκα, ο οποίος όμως δεν χρησιμοποιήθηκε όπως και ο Ρογκαβόπουλος.

Ο Γιαννόπουλος με τον Γκρίφιν έδωσαν επιπλέον λύσεις από την περιφέρεια στο ανοιχτό γήπεδο, ο Τζέιμς στάθηκε στο πλευρό του Χάντερ κι η ΑΕΚ τελείωσε τον αγώνα με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλοι δύο είχαν από 9!

ΑΕΚ-Κύμη
Ο Λιούις της Κύμης

Κάλυψε έτσι την όποια αμυντική αδυναμία είχε το Σάββατο, προερχόμενη κυρίως από μια σχετική κόπωση!

Η Κύμη με 4-15 ρεκόρ, παραμένει πάνω από τη ζώνη, έπειτα από τις εντός έδρας ήττες που έκαναν νωρίτερα ο Κολοσσός Ρόδου και το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92