Με τον Νίκο Χουγκάζ να κάνει νταμπλ-νταμπλ, η Ανδόρα (1-1) πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια (0-2) με 95-91. Διακοπή στον αγώνα Μπρεογάν-Τενερίφη, αφού έσταζε νερά η οροφή του γηπέδου!

Με κορυφαίους τους Κάιλ Κούριτς (24π.) και Νίκο Χουγκάζ (16π. με 3/3 βολές, 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα 10ρ. σε 30:32 λεπτά), η Ανδόρα έκανε την έκπληξη επικρατώντας της Μπασκόνια με 95-91 στη Fernando Buesa Arena, για τη 2η αγωνιστική της Liga Endesa.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν οι Μάρκους Χάουαρντ και Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό που πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας.

Η Μπασκόνια, η οποία νίκησε την Παρτιζάν στην πρεμιέρα της EuroLeague, στρέφει την προσοχή της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα για τη 2η αγωνιστική (9/10, 21:00).

Ασυνήθιστο σκηνικό στη Liga Endesa, αφού διεκόπη ο αγώνας Μπρεογάν-Τενερίφη, καθώς έσταζε νερά η οροφή του γηπέδου!

Το παρκέ του Pazo dos Deportes κρίθηκε ακατάλληλο και το παιχνίδι διεκόπη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με το σκορ ισόπαλο 23-23.

Η βροχόπτωση στην ισπανική πόλη Λούγο ήταν έντονη και τα νερά μπήκαν στο παρκέ.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς στη Liga Endesa, η Βαλένθια συνέτριψε την Μπανταλόνα με 84-60, με 24 πόντους του Σέμι Οτζελέγε, ενώ η προσεχής αντίπαλος του Περιστερίου στο BCL, Μούρθια, νίκησε στην παράταση την Μπιλμπάο με 89-83, έχοντας κορυφαίους τους Ντίλαν Ένις (24π., 6ρ.) και Ρόντιονς Κούρουκς (20π., 11ρ.).