Προς τις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίες βαδίζει ταχύτατα πλέον ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος το μεσημέρι της Τετάρτης (7/4) νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 84-79.

Ήταν ένας από τους εξ αναβολής αγώνες της Stoiximan Basket League, με τον Προμηθέα Πάτρας να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 13-5, και βρίσκεται πλέον μια νίκη πίσω από την ΑΕΚ, (14-5) που είναι τρίτη.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά χτύπησε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα τον Κολοσσό Ρόδου, που είχε αδυναμία και κυρίως έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, λόγω του τραυματισμού του νεοφερμένου Ντράκοβιτς, ενώ κι ο Σπάισερ δεν μπορούσε να παίξει στο δεύτερο μισό!

allstarbasket.grΟι Πατρινοί πέτυχαν 46 πόντους από το ζωγραφιστό, όπου στήριξαν την προσπάθειά τους και διατήρησαν προβάδισμα στο σκορ, από την αρχή μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Πρώτα ο Τζεράι Γκραντ (15π.) και στο δεύτερο μισό ο Αγκμπελίζ (πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν οι εκφραστές, τη στιγμή που ο Χάρης Γιαννόπουλος εκτελούσε από μακριά με 4/4 τρίποντα (συνολικά 16 πόντους) και ο Δημήτρης Αγραβάνης έδινε λύσεις από παντού, για να φτάσει στους 15 πόντους.

Πέτυχε όμως δύο καθοριστικά τρίποντα, ένα στο 68-73 κι ένα στο 75-79, προς τη λήξη, για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του.

Ο Μιχάιλο Άντριτς πέτυχε 24 πόντους με 6/7 τρίποντα, ενώ ο Κερέμ Καντέρ είχε 25 για τον Κολοσσό, συν 8 ριμπάουντ.

Η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων απέφερε αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ομάδα του Ηλία Καντζούρη γύρισε από το -15 (33-48).

Ευχάριστη έκπληξη για τους γηπεδούχους ήταν η παρουσία του Σωτήρη Μπιλλή με 9 πόντους, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος έδωσε 13 ασίστ!

Για τον Προμηθέα, διψήφιος ήταν και ο Μιχάλης Λούντζης με 11 πόντους.

Ο Τζέριαν Γκραντ είχε 9 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84