Μια απολαυστική Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε με 95-68 τη -γηπεδούχο- Μάλαγα την Κυριακή (16/02) στον τελικό του Copa del Rey, κατακτώντας τον 28ο τίτλο της στο θεσμό!

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν βγαλμένος… από το ΝΒΑ, ο Τζέισι Κάρολ (20π.) τα έβαζε από… το σπίτι του, κι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κέρδισε το πέμπτο της Κύπελλο στα επτά τελευταία χρόνια, όπου έχει παίξει ισάριθμους τελικούς!

Η Ρεάλ Μαδρίτης που έκανε περίπατο και στον ημιτελικό με τη Βαλένθια (91-68) κι είχε ζοριστεί, κάπως, μόνο στον προημιτελικό την Μπιλμπάο (93-83), ήταν δύο ταχύτητες πιο πάνω από τη Μάλαγα που έπαιζε στον πρώτο της τελικό από το 2005!

Και το απέδειξε με το καλημέρα, δείχνοντας στη γηπεδούχο Μάλαγα πως δεν αστειεύεται από την πρώτη περίοδο!

Προηγήθηκε με 26-13 στην Α’ περίοδο και μετά από 13,5 λεπτά η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, 35-14! Η ομάδα του Λάσο είχε ήδη 8/14 τρίποντα κι οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο αντιλήφθηκαν ότι το αυτό το Κύπελλο, δεν μπορούν καν να το διεκδικήσουν!

Δείτε τον Έντι Ταβάρες να υψώνει… τείχος μπροστά στο καλάθι της Ρεάλ:

Ο Ντάριο Μπριθουέλο που πέτυχε επτά από τους 9 επόμενους πόντους της ομάδας του, έδωσε μια μικρή ελπίδα, όταν η Μάλαγα μείωσε στο 26-35, αλλά επρόκειτο για μια μικρή, κακή παρένθεση, της… Ρεάλ!

Ο Καμπάτσο “κένταγε”, ο Κάρολ εκτελούσε, κι όλοι τους οι συμπαίκτες είχαν στον ύψιστο βαθμό την αγωνιστική τους εγρήγορση!

Κι από το 43-28 του ημιχρόνου, η Ρεάλ εκτόξευσε πάλι τη διαφορά φτάνοντας στο 68-40, λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος κι έφτασε έως το +32, 78-46 με 6:45 για τη λήξη και το +33, 92-59 στο δίλεπτο.

Δείτε ένα απίθανο καλάθι που πέτυχε ο Καμπάτσο στην τρίτη περίοδο, ενώ πήρε και το φάουλ:

Υπό την ιαχή MVP, σχεδόν από όλους του θεατές στην Μαρτίν Καρπένα Αρένα της Μάλαγα, ο Φακούντο Καμπάτσο αποσύρθηκε στον πάγκο σχεδόν με 3,5 λεπτά για τη λήξη με εντυπωσιακό απολογισμό:

13 πόντοι, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, μόλις 1 λάθος, 29 αξιολόγηση και +38 όσο ήταν στο παρκέ, σε 33:35 συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 28-43, 42-68, 68-95