Δομινικανή

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας η Δομινικανή Δημοκρατία, καθώς επικράτησε της Ιορδανίας με 80-76.

Η αρχή του αγώνα βρήκε τη Δομινικανή Δημοκρατία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί στη λήξη του δεκάλεπτου με 22-17.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τους Ιορδανούς να κυνηγούν τους Δομινικανούς στο σκορ, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν τόσο κοντά έτσι ώστε να τους απειλήσουν.

Η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία συνέχισε να έχει το προβάδισμα και τελικά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια στο +9 (47-36), με την Ιορδανία να ψάχνει στην επανάληψη μία αντίδραση που θα άλλαζε τις ισορροπίες της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη η Δομινικανή Δημοκρατία θέλησε να πάρει στα χέρια της, για τα καλά, την εξέλιξη του αγώνα και μπόρεσε να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +16 (56-40), αλλά η Ιορδανία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας, η Ιορδανία κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα και έτσι μείωσε σημαντικά στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53), για να κάνει ακόμη πιο αισθητή την παρουσία της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, με κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τους Αλ Ντγουαϊρί και Νταρ Τάκερ, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 34 και 24 πόντους αντίστοιχα, έβαλαν τη χώρα τους στην εξίσωση της νίκης.

Μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ιορδανία κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, 71-72, με 2:30 να μένουν για τη λήξη του αγώνα.

Το παιχνίδι έγινε “ροντέο” στα τελευταία λεπτά με το σκορ να αλλάζει χέρια αρκετές φορές, αλλά τους Δομινικανούς να παίρνουν τελικά την πολυπόθητη νίκη με 80-76.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βίκτορ Λιζ με 15 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Ελόι Βάργκας με 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-36, 61-53, 80-76