Χάρισον

Ο ΠΑΟΚ λύγισε με 72-69 την Καρδίτσα στην Πυλαία, αφού ο Σάιμπερτ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ συνδύασε με μια πολύ δύσκολη νίκη τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του στο 2023 και ανέβηκε στο 6-5 στο τέλος του πρώτου γύρου.

Άντριου Χάρισον (20π.) και Τζάστιν Άλστον (12π., 6ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, που προηγήθηκαν με διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο, αλλά κινδύνευσαν με ήττα.

Με τους Ρέι ΜακΚάλουμ (18π.), Βλάντο Γιάνκοβιτς (12π.) και Τέβιν Μακ (4π.) να πραγματοποιούν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Καρδίτσας, η ουραγός της Stoiximan Basket League, πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή από το -20.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έπεσε στο 1-10 και στον β’ γύρο θα κάνει προσπάθεια “αντεπίθεσης”, αφού οι 9 από τους 11 αγώνες θα είναι στην έδρα της.

Η Καρδίτσα ήταν καλή στα πρώτα 6 λεπτά, αφού μετά το αρχικό 2-9 (το οποίο έγινε 10-9) και το 12-16, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-17), ενώ στο ημίχρονο έφτασε στο +20 (49-29)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε υπερβολικά και η Καρδίτσα μείωσε στους 9 πόντους (59-50) στο φινάλε της περιόδου.

Το 59-40 στο 25′ έγινε 59-54 στο 34′, με τον ΠΑΟΚ να μένει χωρίς πόντο για σχεδόν 9 λεπτά, μέχρι να ευστοχήσει σε ένα τρίποντο ο Σχίζας (62-54), 6:48 πριν από το τέλος!

Μάλιστα, με δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς, η Καρδίτσα μείωσε στον πόντο (70-69) στα 37”, ο Κένταλ Σμιθ είχε 1/2 βολές στα 19” (71-69), όμως ο ΠΑΟΚ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χάρισον έβαλε και αυτός 1/2 βολές (72-69).

Ο Σάιμπερτ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο ΠΑΟΚ πήρε μια δραματική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69.

Τα στατιστικά του αγώνα, με ένα κλικ, με την υποσημείωση ότι το Νο22 της Καρδίτσας είναι ο Ρέι ΜακΚάλουμ και όχι ο Ντανοβασίλης: