Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη EuroLeague πέτυχε την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός με 89-81 επί της Βιλερμπάν για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διέκοψε το σερί τριών ηττών με “διπλούς” τον Κώστα Σλούκα (18π., 12 ασ.) και τον Ντίνο Μήτογλου (16π., 11 ριμπ.) στην LDLC Arena.

Κορυφαίος σκόρερ ήταν οι Μάριους Γκριγκόνις με 19 πόντους, που σφράγισε τη νίκη,  από 2/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά, στο τέλος, του Κώστα Αντετοκούνμπο, ειδικά στην άμυνα την οποία τόσο χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός.

Η Βιλερμπάν έπεσε στο 2-112 ρεκόρ, με 0-7 εντός έδρας!

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης που έβαλε τον Παναθηναϊκό στον επιθετικό ρυθμό που ζητούσε στην LDLC Arena, ποντάροντας στην ποιότητα των συμπαικτών του.

Ο αρχηγός των “πράσινων” όμως, εκτός από οργανωτής, ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, με 8 πόντους και μαζί με τον Μήτογλου (6π.) έβαλαν το “τρένο στις ράγες” για το προβάδισμα, 24-21.

Αν κι από την αρχή είχε πάλι πιο πολλά λάθη και λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ από τον αντίπαλό του, σε μια άβολη συνθήκη σε κάθε αγώνα του, καθώς είναι αυτή που ορίζει τον αριθμό των κατοχών, η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να έχει την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση.

Την οποία τόνωσε κι ο πρώτος του σκόρερ εσχάτως, Κέντρικ Ναν, που με το πρώτο του τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους, 30-21 μετά από 1:50 αγώνα στη Β’ περίοδο.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε την επανεμφάνισή του έπειτα από την 6η αγωνιστική, έδωσε ανάσες στον Μήτογλου και λύσεις σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Έβαλε δε και το τρίποντο για το +11, (25-36) πριν ο Κέντρικ Ναν βάλει το 7ο σε 10 προσπάθειες σε 15 λεπτά για το 39-25 της ελληνικής ομάδας!

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο ημίχρονο, ήλθε λίγο αργότερα με το +16, 41-25, αλλά με αιχμή τον Λουβαβού Καμπαρό και αργές επιστροφές των παικτών του Αταμάν, οι Γάλλοι ανέκαμψαν.

Έκαναν 9-1 για το 36-42 πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 45-36 για τους “πράσινους” με 8/16 τρίποντα, τα 5/11 στη β’ περίοδο.

Εξίσου παραγωγικός επιθετικά, άρχισε ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο, ενώ φόρτωσε νωρίς τον Μουστάφα Φαλ με το 4ο φάουλ του σε μια καλή εξέλιξη.

Όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού τον πλήγωσε στην τρίτη περίοδο, οι Γάλλοι έφταναν απλά κι εύκολα στο καλάθι του και μείωσαν την απόσταση στους πέντε πόντους, 51-56 με 3:37 για τα 30′.

Ήταν προφανές ότι ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ελέγξει τον ρυθμό, να μην τον αφήσει σε up tempo επειδή ήταν επιθετικά σε καλή βραδιά, διότι αμυντικά δεν ήταν γρήγορος, ούτε τόσο συνεπής κι αποτελεσματικός.

H συνέπεια που είχε στο μακρινό σουτ κράτησε τα κεκτημένα, όμως το σκορ των τριών δεκαλέπτων, 60-64 για τον Παναθηναϊκό, δεν πρόσφερε ασφάλεια κι αναδείκνυε την αμυντική αδυναμία, αφού δέχτηκε 24 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο.

Ο Εγκμπόνου έγινε παράγοντας του αγώνα με δύο απανωτά goal foul, ένα εκ των οποίων  το 4ο του Λεσόρ, κι αίφνης, ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Με δύο βολές του Τζάκσον η Βιλερμπάν ισοφάρισε 69-69, δείχνοντας ότι έχει αποκτήσει το πάνω χέρι.

Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο άλλαξε την κατάσταση, έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό, που βρήκε αντίδραση, ενώ ο Γκριγκόνις έβαλε ένα τρίποντο μετά από 5 άστοχα της ομάδας του για την “ανάσα” του +4, 76-72, μετά από ένα τόσο δύσκολο διάστημα στην τελευταία περίοδο.

Πάλι το ίδιο δίδυμο, Κώστας Αντετοκούνμπο και Μάριους Γκριγκόνις, ο πρώτος με δύο επικά block, ο δεύτερος με τρίποντο, έδωσαν την ανάσα και το τρίποντο του Μήτογλου για το 84-76 με λιγότερο από 2 λεπτά στο χρονόμετρο, έδωσε με πολύ πόνο στον Παναθηναϊκό, ότι θα μπορούσε να έχει με λίγη παραπάνω προσπάθεια στην πίσω πλευρά του γηπέδου.

Με 1:12 για τη λήξη και το σκορ στο 78-84, ο Αντετοκούνμπο κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ του Καμπαρό, το 5ο προσωπικό του κορυφαίου της Βιλερμπάν, με 17 πόντους, σε άστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού στη φάση που “τελείωσε” το παιχνίδι.

Ακόμα κι αν έχασε 5 βολές, ο Κώστας αποδείχθηκε υπερπολύτιμος στα “μικρά” του παιχνιδιού που το έκριναν.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη, με 89-81, τη δεύτερη εκτός έδρας και έφτασε στο 7-7 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10, Καμπαρό 17, Τζάκσον 6 (2), Εγκμπουνού 9, Φαλ 13, Λαίτι 5 (1), Εντιαγιέ, Γιάκοβ.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (3), Γκραντ 1, Ναν 13 (3), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 19 (5), Μήτογλου 16 (2), Ερνάνγκομεθ 3 (1), Μαντζούκας.

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός: Τα photo clicks από την LDLC Arena (gallery)