Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια νίκησε με 93-73 στη Βιτόρια τη Ζάλγκιρις Κάουνας στην 9η αγωνιστική EuroLeague και την “έπιασε” στην κατάταξη με ρεκόρ 5-4.

Οι Βάσκοι βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο μισό του αγώνα, πήραν τα ηνία στην τρίτη περίοδο (64-58) κι έκαναν το ξέσπασμα στην τέταρτη, με επιμέρους σκορ 29-15 για να φτάσουν στη νίκη με διαφορά 20 πόντων.

Ο Ντάριους Τόμπσον πέτυχε 19 πόντους και έδωσε 5 ασίστ για τη νικήτρια, ενώ ο Ματ Κοστέλο είχε επίσης 19 πόντους, αλλά και 7 ριμπάουντ.

Ο Πιέρια Χένρι είχε 15 πόντους-4 ασίστ κι ο Βάνια Μαρίνκοβιτς πρόσφερε στην Μπασκόνια 14 πόντους.

Για τη Ζαλγκίρις ο Κίναν Έβανς σημείωσε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα, αλλά οι συμπαίκτες του είχαν 5/22. Ο Ουλανόβας πέτυχε 18 πόντους κι ο Ντίμσα 11.

Tα δεκάλεπτα: 20-21, 42-44, 64-58, 93-73

Πανδαισία με «διαβολοβδομάδα» EuroLeague, EuroCup, NCAA αποκλειστικά στο Novasports!