Τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών του Παναθηναϊκού έβαλε η Βαλένθια επικρατώντας στην παράταση με 94-91 για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε για ακόμα μία φορά ανταγωνιστικό πρόσωπο, οδήγησε το παιχνίδι με τους Ισπανούς στην παράταση αλλά ένα χαμένο ριμπαόυντ ήταν αρκετό, για να χαρίσει τη νίκη στη Βαλένθια με 94-91.

Ο Ντουέιν Μπέικον, παρότι αρχικά αντιμετώπισε πρόβλημα, ηγήθηκε για ακόμα μία φορά των “πράσινων” με 22 πόντους, ΟΛΟΥΣ στο δεύτερο ημίχρονο! Στους 21 σταμάτησε ο Ντέρικ Γουίλιαμς, ενώ 12 πόντους και 6 ασίστ είχε ο Πάρις Λι.

Αντίστοιχα, από την ομάδα του Άλεξ Μούμπρου ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Ο Κρις Τζόουνς ακολούθησε με 20 πόντους.

Στο 6-7 πλέον η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, όπως και η νικήτρια ομάδα του Άλεξ Μούμπρου.

O Παναθηναϊκός συνεχίζει την ισπανική του… περιοδεία για τον δεύτερο αγώνα της εβδομάδας με την Μπαρτσελόνα, την Παρασκευή (16/12, 21:30).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε ιδανικά στη “Ντε Λα Φοντέτα“, όντας αποτελεσματική και στις δυο πλευρές του παρκέ. Μετά το 8-8 διά χειρός Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, οι “πράσινοι” πάτησαν.. γκάζι και βρέθηκαν στο +8 μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά (10-18).

Ο Ντούμπλιεβιτς συνέχιζε να “πληγώνει” την άμυνα της ελληνικής ομάδας, ωστόσο με τους Γκουντάιτις και Λι να πρωταγωνιστούν το “τριφύλλι” ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-26.

Αντίθετα, το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν ανάλογο με την πρώτη με την ολιγωρία στην άμυνα, να επιτρέπει στους Ισπανούς να προσπεράσουν για πρώτη φορά με 28-26 στο 12′.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν ξανά τον γρήγορο τους ρυθμό της Βαλένθια, ωστόσο το επιμέρους 14-4 μέχρι το 14ο λεπτό κρατούσε σε πλεονεκτική θέση την ομάδα του Μούμπρου (34-30).

Το τάιμ αουτ του Ράντονιτς έφερε αντίδραση για τους “πράσινους” με το γκολ-φάουλ του Γουίλιαμς να ισοφαρίζει με 34-34.

Με δυο σερί τρίποντα η Βαλένθια πήρε ξανά τον έλεγχο (44-38) αλλά το “τριφύλλι” δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με το “τρελό” τρίποντο του Γουίλιαμς να διαμορφώνει το 44-41 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός έκανε καλή δουλειά στα ριμπάουντ έχοντας εξασφαλίσει 14 πόντους από την υπεροχή τους στους αιθέρες μέχρι το ημίχρονο.

Μελανό σημείο η παρουσία του Ντουέιν Μπέικον με 0 πόντους και 0/6 σουτ στο πρώτο μισό.

Στην επανάληψη σε ένα… κρεσέντο τριπόντων όλοι οι πόντοι μέχρι το 27′ ήλθαν πίσω από τα 6,75 και για τις δυο ομάδες με εξαίρεση τις 2/4 βολές του Παναθηναϊκού!

Οι Ισπανοί με εντυπωσιακή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων εκτοξέυτηκαν στο +13 (65-52), με τον Γουέμπ να πετάει… φωτιές. Την ίδια ώρα το σύνολο του Ράντονιτς είδε τον Μπέικον να ευστοχεί στο πρώτο του εντός παιδιάς σουτ στο 28′, για να ακολουθήσει ένα σερί 7-2, που το κράτησε “ζωντανό” στη “Λα Φοντέτα” (68-63). Τελικά, με ένα circus shot o Ριβέρο διαμόρφωσε το 70-63 στο 30′.

Οι “πράσινοι” σε μία… επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους με ένα σερί 7-0 και τον Γουόλτερς να φέρνει το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 33′ (70-70).

Ο Τζόουνς χάλασε τα σχέδια του Παναθηναϊκού με 4 σερί πόντους του και μία ασίστ που έφεραν ξανά στο +6 την ομάδα του Μούμπρου.

Το “τριφύλλι” παρά την αποβολή του Λι 3:45′ πριν τη λήξη ο Μπέικον με 7 σερί πόντους του μείωσε στην απόταση ενός καλαθιού (82-80, 29′). Ο Γουίλιαμς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έφερε το ματς στα ίσα, αλλά με ένα 2/2 ο Ντούμπλιεβιτς απάντησε με 84-82.

Ο μαγικός…Μπέικον ισοφάρισε ξανά στην ύστατη στιγμή (84-84), η άμυνα βγήκε, όμως το σουτ του Αμερικανού άσου από τα 8 μέτρα στην εκπνοή δε βρήκε στόχο με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

To σόου του Μπέικον δε σταμάτησε ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο με 5 προσωπικούς του πόντους να φέρνουν ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά (90-91, 43′)! Ο ίδιος έστειλε τον Ριβέρο στη γραμμή των βολών για το 92-91, ενώ 26″ πριν τη λήξη ο τελευταίος πέτυχε το 94-91. Ο Γουόλτερς δε βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση και το σερί των τεσσάρων νικών στην Ευρωλίγκα σταμάτησε στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 κ.α., 94-91 παρ.