Πρώτος στόχος επετεύχθη για την Εθνική Γυναικών  στο “παράθυρο” Νοεμβρίου, καθώς την Πέμπτη νίκησε στη Ρόδο την Εσθονία με 86-61 για το 3Χ3 στα προκριματικά του Eurobasket 2023.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη, σοβαρή στα 3/4 του αγώνα και πλέον με μια ακόμα νίκη την Κυριακή, πάλι στη Ρόδο, επί της Μεγάλης Βρετανίας δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση που οδηγεί στα τελικά του Ισραήλ και της Σλοβενίας, τον Ιούνιο του 2023.

Καλύτερη εκκίνηση δεν θα ζητούσαν ούτε οι ίδιες οι διεθνείς μας, καθώς γεμάτες με όρεξη, αποφασιστικότητα και προσήλωση στο πλάνο τους, “σόκαραν” τις αντιπάλους τους:

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-0, 12-3 και έφτασε στο +19, 23-4, μετά από 7:04 αγώνα!

Είχε ήδη 9 ασίστ σε επτά λεπτά, με τις Σταμολάμπρου-Σπανού-Φασούλα να κυριαρχούν στο παρκέ, την ώρα που η Εσθονία, είχε 1/13 σουτ στα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης.

Οι αλλαγές και κυρίως, η μεγάλη διαφορά που πήρε η Εθνική μας, μάλλον έπαιξαν ρόλο στη συνέχεια με την Εσθονία να βρίσκει κάποια πατήματα με την Μπράτκα και στη β’ περίοδο να μειώνει επικίνδυνα και μάλιστα, με πρωταγωνίστρια με 17χρονη, στην πρώτη της συμμετοχή στην Εθνική της!

Η Ανέτ Λάουρα Τοκς, αθλήτρια της ακαδημίας του Τόνι Πάρκερ στη Λυών, πέτυχε 8 πόντους στη β΄περίοδο για να πλησιάσει η ομάδα της στους 5 την Εθνική μας, 27-22 με 7:36 για το ημίχρονο.

Ήταν ένα “καμπανάκι” που το άκουσε η Εθνική μας και με την επιστροφή των Σταμολάμπρου-Σπανού στο παρκέ έχτισε πάλι μια διαφορά που έφτασε στους 14 πόντους στο ημίχρονο (44-30), αν και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Σταμολάμπρου αποχώρησε τραυματισμένη.

Σε διείσδυσή της, χτύπησε το πίσω μέρος του κεφαλιού σε γωνία διαφημιστικής πινακίδας και χρειάστηκαν ράμματα.

Το πάθημα είχε γίνει μάθημα στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε με τη σοβαρότητα που απαιτείται, η Εθνική μας συντήρησε τη διαφορά της.

Μόνο το τρίποντο, κράτησε την Εσθονία στο τρίτο δεκάλεπτο, τουλάχιστον στην απόσταση που ‘χε διαμορφωθεί από το ημίχρονο.

Η Φασούλα πέτυχε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Ελλάδα έφτασε στο 66-50, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να ‘χει φτάσει ήδη στις 9 ασίστ.

Η διαφορά έφτασε ξανά στους 19 στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-52, όταν η πολύπειρη Κατερίνα Σωτηρίου, με το πλήρες παιχνίδι της και στις δύο πλευρές, έβαλε την “υπογραφή” της!

Η Ελλάδα έφυγε στο +24, με 78-54, στο +26 (85-59) με τρίποντο της Δίελα στα 2:28 κι έφτασε στο τελικό

Σπανού και Φασούλα είχαν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα κι από 9 ριμπάουντ, από 11 είχαν Σταμολάμπρου-Χριστινάκη και 9 η Σωτηρίου, αλλά όλη η ομάδα, πήρε “καλό βαθμό”, καθώς και στην τέταρτη περίοδο, τα κορίτσια που ήλθαν από τον πάγκο έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-30, 66-50, 86-61

Ελλάδα (Πρέκας): Χαιριστανίδου 2, Δίελα 5 (1), Καρλάφτη 6 (1), Σωτηρίου 9 (1 τριπ., 3 κλεψ.), Τζανετάτου, Αλεξανδρή, Χριστινάκη 11 (1), Φασούλα 16 (9ρ.), Παυλοπούλου 2 (9 ασ.), Σπανού 19 (1τρ., 9ρ.), Σταμάτη 5 (1), Σταμολάμπρου 11 (1)

Τα photo clicks του Ελλάδα-Εσθονία (gallery)

Προκριματικά Eurobasket Γυναικών: Πρόγραμμα και αποτελέσματα στο “παράθυρο” Νοεμβρίου

Εθνική Γυναικών: Το πανόραμα του 7ου ομίλου στα προκριματικά του Eurobasket 2023

Η Ρόδος αγκαλιάζει το μπάσκετ και την Εθνική Γυναικών (pics)

EuroBasket Γυναικών 2023: Αλλαγές στον τρόπο πρόκρισης

Εθνική Γυναικών: Ελεύθερη η είσοδος με Εσθονία και Μεγάλη Βρετανία!

EuroBasket Γυναικών: Η FIΒΑ απέκλεισε Ρωσία και Λευκορωσία από τα προκριματικά