Την κατάκτηση του πρώτου του ευρωπαϊκού τροπαίου, ως head coach, πανηγύριζε σαν σήμερα το 2016 ο Δημήτρης Ιτούδης, στο Final 4 του Βερολίνου.

Κι η μοίρα τα ‘φερε έτσι ώστε στον τελικό, να νικήσει τον “δάσκαλο”, φίλο και κουμπάρο του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με τον οποίο είχαν πανηγυρίσει μαζί πέντε ευρωπαϊκούς τίτλους κατά τα 13 χρόνια θητείας τους στον Παναθηναϊκό!

Στον ημιτελικό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε νικήσει την ομάδα έκπληξη της χρονιάς, Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα με 88-81, ενώ η Φενέρμπαχτσε απέκλεισε την Μπασκόνια με 88-77.

Ο τελικός έμοιαζε με το πλήρωμα του χρόνου για την ΤΣΣΚΑ, που μολονότι ήταν μόνιμος “θαμώνας” των Final 4 είχε να κερδίσει τίτλο από το 2008!

Η ΤΣΣΚΑ ήταν εντυπωσιακή για τα 3/4 του αγώνα. προηγήθηκε με 50-30 στο ημίχρονο, έφτασε στο +21 τη μέγιστη τιμή της διαφοράς με το 60-39 και 69-53 στο 30.

Όμως η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε, ισοφάρισε με τρίποντο του Μπόμπι Ντίξον σε 81-81 στα 40 δεύτερα και ο Κώστας Σλούκας με δύο βολές της έδωσε προβάδισμα 83-81!

Ο Ντε Κολό σούταρε για τρεις κι ο Χριάπα με άμεσο σουτ από το ριμπάουντ έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 83-83.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ντε Κολό πέτυχε 10 από τους 22 πόντους του τη βραδιά, με 8/8 βολές κι η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 101-96!

Ο Γάλλος αναδείχθηκε και MVP του Final 4.