Ο Ηρακλής επικράτησε με 97-91 εκτός έδρας της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου (4/3) στην 21η αγωνιστική της Elite League.

Με τους δύο ξένους του, Τέιλορ (31π.) και Γκάθραϊτ (20π.) να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση και τον Νώντα Παπαντωνίου να έχει 15 πόντους-9 ασίστ, ο Ηρακλής νίκησε ευκολότερα από όσο καταδεικνύει η τελική διαφορά, αφού στην τελευταία περίοδο είχε διψήφιο προβάδισμα.

Απλά στο τελευταίο δίλεπτο, η ΦΕΑ περιόρισε την έκταση της ήττας της μειώνοντας στο 91-97.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι με υψηλό ρυθμό και σκορ, όμως από την τρίτη περίοδο κι έπειτα ο “Γηραιός” έδειξε την ανωτερότητά του.

Ο Ηρακλής βελτίωσε το ρεκόρ του σε 13-8, ενώ η ΦΕΑ έχει 5-15, με αγώνα λιγότερο.

Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Χαριτόπουλο-Αμπατζά.

Δεκάλεπτα: 26-24, 54-49, 63-66, 91-97

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Βαφειάδης 9 (3), Στεργιάκης 15, Κοντός 6, Ζήρος 5 (1), Λίτσος 7 (1), Καραχάλιος 14 (1), Καραλευθέρης 22 (3), Γαρέζος 5 (1), Γεωργοπαπαδάκος 8 (2).

Ηρακλής (Μπούτσκος): Παπαρέγκας 5, Γκάθραϊτ 20 (3), Γοργόνης 8 (1), Λιάπης 5 (1), Μακρής 5, Ζορμπάς 8, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 15 (4), Τέιλορ 31 (2), Βουλγαρόπουλος.