Με δύο βολές, μια της Μανίς και μια της Ζιάκα στο τέλος, η Νίκη Λευκάδας νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην παράταση με 94-91 στο Νέο Κλειστό των Ιωαννίνων, το μεσημέρι της Τετάρτης.

Ήταν ο πρώτος από τους τρεις αγώνες της ημέρας για τη 15η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η Σαρηγιαννίδου ισοφάρισε για τον ΠΑΣ σε 79-79 στα 60” για να πάει ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο, αφού στο τελευταίο λεπτό δεν σκόραρε καμιά ομάδα.

Στην παράταση, η Ζιάκα έκανε το 93-91 με 1/2 βολές στα 9”, ο ΠΑΣ έχασε επίθεση και η Μανίς στη λήξη, με 1/2 βολές έγραψε το 94-91 για την ομάδα του Ζιάκα.

Ήταν η τρίτη φετινή νίκη για την ομάδα της Λευκάδας

ΠΑΣ Γιάννινα-Νίκη Λευκάδας 91-94 (παρ.)

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αναστασιάδης Β.-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 18-18, 35-31, 56-55, 79-79 (κ.α.), 91-94 (παρ.)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 5(1), Πηλακούτα 9, Σαρηγιαννίδου 26(3), Μαρίνη 11(3), Γουίλκινσον 12, Άσμπερι 26(6).

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 17(3), Ζιάκα 18(3), Πολίτη, Γασπαράτου 7(1), Τσαβόνι 3(1), Παπαμαρκάκη 2, Ροντρίγκεζ 30(4), Μανίς 17.

Ολυμπιακός Γυναίκες: Επιστροφή στη δράση μετά από 18 μέρες – Τι είπε ο Νίκλας

Α1 Γυναικών 2023/24: Πρόγραμμα- αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2023/24: Η βαθμολογία