Με break άρχισαν οι τελικοί των playoffs στο Πρωτάθλημα Ιταλίας, αφού το βράδυ του Σαββάτου (5/6) η Βίρτους Μπολόνια νίκησε με 83-77 την Αρμάνι στο Μιλάνο με κορυφαίο τον Μίλος Τεόντοσιτς!

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με πιο πολλές σωστές επιλογές και τον Μίλος Τεόντοσιτς να την καθοδηγεί.

Η άμυνά της, ήταν σκληρή και οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως από τη γραμμή των βολών στο πρώτο μισό, ενώ είχαν άθλια πσοσοτά στα σουτ!

Μόνο ο Ντατόμε (12π.) έδινε κάποιες λύσεις στην ομάδα του Μεσίνα σε αυτό το διάστημα.

Η Μπολόνια προηγήθηκε με 48-34 με 1:22 για το ημίχρονο που τελείωσε με 48-39.

Η Βίρτους συνέχισε στην τρίτη περίοδο φτάνοντας δύο φορές στο +17 με το δεκάλεπτο να τελειώνει 67-53.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά την τελευταία περίοδο, βρήκαν ρυθμό και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Ζακ ΛεΝτέι όχι απλώς μείωσαν τη διαφορά, αλλά έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού!

Η Αρμάνι μείωσε με 4:11 για τη λήξη στο 70-72, αλλά η Βίρτους βρήκε τη λύση! Πρώτα με τρίποντο του Μάρκοβιτς για το 75-70 και μετά με τον Μπελινέλι που έκανε το 77-70.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς πέτυχε 19 πόντους και έδωσε 7 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Κάιλ Γουίμς είχε 15 και 9 ο Μάρκο Μπελινέλι.

Για την Αρμάνι Μιλάνο που είχε 20/60 σουτ, εκ των οποίων 8/32 τρίποντα (!), ΛεΝτέι και Σέρχιο Ροντρίγκεθ πέτυχαν από 16 πόντους και ο Ντατόμε 15.

Ο Σιλντς είχε 0/6 τρίποντα, ο Πάντερ 1/5 και 4/12 ο Σέρχιο!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 39-48, 53-67, 77-83

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τελικών και οι προγραμματισμένες μεταδόσεις από τα κανάλια Novasports:

Σάββατο 5/6, 1ος Τελικός: Αρμάνι Μιλάνο-Βίρτους Μπολόνια 77-83

Δευτέρα 7/6, 21:45: 2ος Τελικός: Αρμάνι Μιλάνο-Βίρτους Μπολόνια, Novasports2HD

Τετάρτη 9/6, 21:45: 3ος Τελικός: Βίρτους Μπολόνια-Αρμάνι Μιλάνο, Novasports1HD

Παρασκευή 11/6, 20:00: 4ος Τελικός: Βίρτους  Μπολόνια-Αρμάνι Μιλάνο, Novasports2HD

Κυριακή 13/6, 21:45: 5ος Τελικός (εάν χρειαστεί): Αρμάνι Μιλάνο-Βίρτους Μπολόνια, Novasports1HD

Τρίτη 15/6, 21:45: 6ος Τελικός (εάν χρειαστεί): Βίρτους Μπολόνια – Αρμάνι Μιλάνο, Novasports1HD

Πέμπτη 17/6 21:45: 7ος Τελικός (εάν χρειαστεί): Αρμάνι Μιλάνο-Βίρτους Μπολόνια, Novasports3HD