Ένα πολύ ωραίο δώρο, πρώτα στην… ίδια και κατόπιν στις ελληνικές ομάδες έκανε την Πέμπτη (26/12) η Βιλερμπάν που νίκησε στο Αστρομπάλ της Λυών με 92-88 τη Χίμκι Μόσχας!

Οι Γάλλοι που επανεμφανίστηκαν φέτος στη Euroleague, έφτασαν στο 8-8, κράτησαν στο ίδιο ρεκόρ τη Χίμκι Μόσχας και η οκτάδα παραμένει… ορθάνοιχτη για πολλούς μνηστήρες!

Έπαιξαν βέβαια με τη φωτιά καθώς προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφοράς, στην τελευταία περίοδο, κι είδαν τους Ρώσους να πλησιάζουν στον έναν!

Το απίθανο είναι πως με 7:19 για τη λήξη του αγώνα και το σκορ στο 78-61 για τη Βιλερμπάν, ο Ρίμας Κουρτινάιτις τράβηξε τον Αλεξέι Σβεντ (15π.0 στον πάγκο. Εκεί ο Τίμα ((20π. με 6/11 τριπ.) και ο Τζέρεμι Έβανς (15π., οι 11 στο Δ’) άρχισαν την αντεπίθεση που έφτασε στο 89-88 με 15 δεύτερα για τη λήξη!

Ούτε σε αυτό το σημείο έβαλε μέσδα τον Σβεντ ο προπονητής της Χίμκι!. Με 9 δεύτερα για το τέλος και το σκορ στο 90-88 ο κρέιμερ της Χίμκι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, είχε 0/2 βολές και ο Λάιτι στη συνέχεια με 2/2 δεικές του, κράτησαν τη νίκη για την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς με 92-88!

Η Βιλερμπάν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Χίμκι αφού έχει την αθλητικότητα να παίξει σε up tempo.

Ο αφελής της περίπτωσης, ήταν η Χίμκι Μόσχας που υποτίμησε την αντίπαλό της, παρά τις ζημιές που έχει κάνει στο Αστρομπάλ, υστέρησε στην αμυντική προσπάθεια, κι όταν δεν της μπήκαν τα σουτ στην τρίτη περίοδο, την έπιασε πανικός.

Από το εύθραυστο 50-45 του ημιχρόνου, η Βιλερμπάν  προηγήθηκε 70-53 και 74-57 στο 30:00 με κορυφαίο τον Τζόρνταν Τέιλορ (17π.) και καθοριστικό τον Λάιτι (20π.).

Ακολούθησε η αντεπίθεση της Χίμκι που από το 78-61 πήγε στο 89-88, ωστόσο δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή που θα ‘μενε στην ιστορία λόγω και της παραμονής του Αλεξέι Σβεντ στον πάγκο!

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 50-45, 74-57, 92-88