Ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ έκανε το double στο μπάσκετ με Αμαξίδιο στην Ελλάδα, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου λύγισε στην παράταση με 66-62 τον Α.Σ. Άτλας, στον τελικό του Κυπέλλου στη Σαντορίνη!

Σχεδόν μια εβδομάδα μετά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο Final-4 της Αγριάς Βόλου, όπου στον τελικό είχε νικήσει ξανά τον Άτλαντα, η ομάδα του Γιώργου Κοντού πανηγύρισε και το Κύπελλο, σε μια σεζόν που τερμάτισε αήττητη στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Άτλας, κάτοχος του τίτλου από πέρυσι, ήταν μαχητικός και μολονότι δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα στην κανονική διάρκεια του αγώνα, γύρισε από το -14 για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Από το 45-31 των “πράσινων” μείωσε 48-41 στο 30′ και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Ματσιμότο έκανε με 3/3 βολές το 56-56, κι ενώ νωρίτερα ο Μπαλτσερόφσκι είχε κάνει το 56-53 για τον Παναθηναϊκό ΑμεΑ!

Μάλιστα ο Άτλας πέτυχε το πρώτο καλάθι της παράτασης, στο πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι, όμως ο Παναθηναϊκός, με τον πρώτο σκόρερ του, Τσίλη και τον πολύπειρο Μαρτσάκη, ανέκαμψε και νίκησε με 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 31-24, 48-41, 56-56 (κ.α.) 66-62 (παρ.)

Δείτε το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα όπου ο Άτλας ισοφάρισε με τις βολές του Ματσιμότο:

Δείτε και το καθοριστικό καλάθι του Τσίλη στην παράταση για το +4 του Παναθηναϊκού ΑμεΑ: