Εφές-Ρεάλ

Νίκη-ανάσα (90-89) πήρε η Εφές σε εξ αναβολής παιχνίδι-θρίλερ με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να καμαρώσει μόνος στην κορυφή της EuroLeague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άφησε πίσω τις ήττες από Ερυθρό Αστέρα και Μακάμπι Τελ Αβίβ, ανεβαίνοντας στο 14-14 και προσεγγίζοντας την οκτάδα.

Η Ρεάλ, από την πλευρά της, έπεσε από την κορυφή (19-9), προς ικανοποίηση του Ολυμπιακού που καμαρώνει στο 20-8.

Σέιν Λάρκιν (18π. με 7/7 βολές-8ασ.), Ελάιζα Μπράιαντ (17π.-6ρ.), Γουίλ Κλάιμπερν (15π.-7ρ.), Τίμπορ Πλάις (11π.-4ρ.), Κρις Σίνγκλετον (11π.-4ρ.) και Βασίλιε Μίτσιτς (10π.), διακρίθηκαν για την Εφές.

Ντζάναν Μούσα (16π.-5ασ.), Γκάμπριελ Ντεκ (15π. με 7/7 βολές), Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14π.), Έντι Ταβάρες (13π.) και Βενσάν Πουαριέ (7ρ.), προσπάθησαν περισσότερο για τη Ρεάλ.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ροντρίγκ Μπομπουά και οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος.

Πολλές λύσεις βρήκε η Ρεάλ στην πρώτη περίοδο, όπως μαρτυρούν οι 24 πόντοι, επίδοση που υπενθύμισε τον πρόσφατο θρίαμβο της Μακάμπι στο ίδιο γήπεδο.

Τον ίδιο αριθμό πόντων, όμως, έβαλε και η Εφές στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σίγησαν επιθετικά, το μομέντουμ άλλαξε στρατόπεδο. Στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου ο Κλάιμπερν έγραψε το 42-39.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέτυχε σερί 9-0 και προηγήθηκε με +8, ενώ σταδιακά ανέβασε τη διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17.

Το 79-63 με 08:48 στο ρολόι προανήγγειλε νίκη της Εφές, όμως, η συνέχεια ανήκε στη Ρεάλ, η οποία έγραψε σερί 12-0, χωρίς να δεχθεί καλάθι για πάνω από 5,5 λεπτά!

Με 01:22 να απομένει, ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού για πρώτη φορά από το 51-52 της τρίτης περιόδου. Τότε μόνο συνήλθαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μετέτρεψαν το 83-84 σε 90-84 σε διάστημα 50”. Πλέον η ομάδα του Τσους Ματέο χρειαζόταν ένα “θαύμα”. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, ασχέτως αν ο Ταβάρες έκλεψε την μπάλα και ο Μούσα μείωσε στον πόντο με τρίποντο στα 2”.

Η Εφές υστέρησε στο δίποντο (44% έναντι 65,5%), αλλά είχε 14/28 στο τρίποντο (35,5% η Ρεάλ) και 18/20 στις βολές (αλάνθαστοι οι φιλοξενούμενοι με 18/18!).

Ανώτεροι σε ριμπάουντ (34-29) και ασίστ (22-17) οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έκαναν περισσότερα λάθη (12-10) και ίδια κλεψίματα με τον αντίπαλο (μόλις 5).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 42-39, 77-60, 90-89