Ντέρικ Γουίλιαμς

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του Super Cup 2022 της Ρόδου αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό (2/10, 21:00), επικρατώντας του Κολοσσού με 72-67 στο κλειστό της Καλλιθέας.

Νικηφόρα ήταν η πρώτη επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, καθώς κατάφερε -δύσκολα- να επικρατήσει εκείνης του Ηλία Παπαθεοδώρου και να προκριθεί στον τελικό, εκεί όπου περιμένει τον νικητή του Ολυμπιακός-Προμηθέας (1/9, 21:00, ΕΡΤ3).

Οι “πράσινοι” στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος ταλαιπωρείται με θλάση, ενώ εκτός έμεινε και ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ. Από την άλλη, οι Ροδίτες επέλεξαν να μη χρησιμοποιήσουν τον άλλοτε ΝΒΑer των Σικάγο Μπουλς, Μαρκίς Τιγκ που είναι ακόμη ανέτοιμος.

Για τους νικητές Γουίλιαμς και Γκουντάιτις ήταν οι πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης με 14 πόντους έκαστος, ενώ 13π. είχε ο Γκριγκόνις.

Για τους ηττημένους, ο Τι Τζέι Σταρκς έκανε “θαύματα” στο παρκέ με 20 πόντους σε 20 λεπτά, αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 33′. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μαλίκ Όσμπορν που μέτρησε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ για το double-double.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο παρκέ του κλειστού της Καλλιθέας για τις δυο ομάδες. Ο Πάρις Λι “άνοιξε” τον χορό στη Ρόδο (2-0), ωστόσο ο Κολοσσός με επιθετική πολυφωνία  προηγήθηκε με +7 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης (2-9). Το τάιμ άουτ του Μαυροβούνιου τεχνικού των τυπικά γηπεδούχων δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα του ¨τριφυλλιού¨ με τον Κολοσσό να διατηρεί το προβάδισμα για το double score (6-12 στο 2:48’).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πλησιάζει με το τρίποντο του Γουίλιαμς να φέρνει το ματς στα ίσα 1:15’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (15-15). Ο Στεφάνοβιτς ευστόχησε για τρεις αλλά οι “πράσινοι” από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ισοφάρισαν εκ νέου με τον Πονίτκα να διαμορφώνει το 20-18 στο 10ο λεπτό.

“Φορτσάτοι” στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ράντονιτς με ένα σερί 7-0 ανέκτησαν το πάνω χέρι στο ματς (27-18). Με τον Μορέιρα μπροστάρη ο οικοδεσπότης Κολοσσός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο το 4ο φάουλ του Ανγκολέζου ψηλού ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να τον τραβήξει στον πάγκο από νωρίς (14:58’).

Η υπεροχή του “τριφυλλιού” κάτω από τη ρακέτα έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο ματς σε διψήφια επίπεδα (33-22). Ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και με συνέπεια πίσω από 6,75μ. κατάφερε να μειώσει για το 36-32 με το μπάζερ μπίτερ του Σταρκς.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν ξανά το προβάδισμα 38-41 στο 23’ διά χειρός του Χάρη Γιαννόπουλου. Με ένα σόου του Σταρκς ο Κολοσσός “ανάσανε” και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο Ράντονιτς είχε λύσεις με τους Γκριγκόνις και Λι να σκοράρουν 4 σερί τρίποντα για το 54-50 στο 28’. Ο Σταρκς συνέχισε να σκοράρει με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 61-57.

Με τον Όσμπορν να καρφώνει στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι “πράσινοι” είδαν τον Κολοσσό να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (61-59), ωστόσο η αποβολή του Σταρκς 7’ πριν το φινάλε στη Ρόδο με πέντε φάουλ αποτέλεσε βαρύ πλήγμα για την επίθεση των Ροδιτών. Ο Πονίτκα ευστόχησε σε ζευγάρι βολών όμως το τρίποντο του Μπαρσέλο έφερε νέα ισοπαλία στο ματς, για να γίνει ξανά ντέρμπι (64-64 στο 36’)!

Γουίλιαμς και Άντριους έφεραν ξανά στο +3 τους “πράσινους” με τον Κατσίβελη να αστοχεί σε ζευγάρι βολών (67-64). Με τρεις σερί πόντους του Γκιργκόνις ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +6 με τον Όσμπορν να απαντά με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα 70-66 με 38” για τη λήξη. Έχοντας ακόμη 24” στο ρολόι ο Άντριους έστειλε τον Όσμπορν στη γραμμή των βολών για το 70-67.

Το κάρφωμα του Γουίλιαμς ήταν η χαριστική βολή για το τελικό 72-67 και την πρόκριση του Παναθηναϊκού στον τελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67

Super Cup: Η gallery του Παναθηναϊκός-Κολοσσός στη Ρόδο

Super Cup: Εντυπωσιακά καρφώματα από Γκουντάιτις και Γουίλιαμς στην πρεμιέρα στη Ρόδο (vid)