Ο Ολυμπιακός σκόραρε με μόλις τρεις παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά πέντε και παρά την καλύτερη φετινή εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη (31π.) ηττήθηκε από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 91-87.

Στην 21η αγωνιστική της EuroLeague, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλήρωσε το γεγονός ότι είχε ελάχιστες λύσεις και τη συνήθη, χαλαρή περιφερειακή άμυνα!

Ο Σπανούλης (31π.), ο Πρίντεζης (20π.) και ο Παπανικολάου (20π.) πέτυχαν και τους 44 πόντους του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, συνολικά τους 71 από τους 87,  σε ένα ματς που σκόραραν για την ελληνική ομάδα, όλοι κι όλοι, πέντε παίκτες σε όλον τον αγώνα!

Ο Ρότσεστι τελείωσε το ματς με 0/4 σουτ, ο Μπόλντγουιν με 0/5, ο Πολ με 0/6 κι ο Ρούμπιτ 0/1!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με σαφή διάθεση να χτυπήσει νωρίς στις επιθέσεις του, ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα με υψηλή ένταση και ταχύτητα. Ποντάροντας στο σκορ στη ρακέτα προηγήθηκε με 16-11 από 7 πόντους του Βεζένκοφ και 6 του Μιλουτίνοβ!

Έφτασε τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους, 23-16 κι έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 27-24, έχοντας δεχτεί ήδη 11 πόντους από τον Γκουστάβο Αγιόν.

Όμως στη δεύτερη περίοδο… ξέχασε ότι του έδωσε το προβάδισμα στην αρχή. Έχασε τα πρώτα επτά σουτ που έκανε (0/3 διπ., 0/4 τριπ.) και η Ζενίτ άρχισε την δεύτερη περίοδο με 10-0, 34-27 μετά από 3:18!

Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως ήταν κεφάτος, έμεινε πολύ ώρα στο παρκέ και έφτασε τους 15 προσωπικούς πόντους ισοφαρίζοντας 43-43, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 45-43 για τη ρωσική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο χαλαρός, επέτρεψε στους Ρώσους να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και έφυγαν μέχρι και με 11 πόντους, 64-53 με 2:40 για τα 30:00.

allstarbasket.grΠάλι καλά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που σε αυτήν την περίοδο ο Κώστας Παπανικολάου πήρε σωστές πρωτοβουλίες και πέτυχε 10 από τους 15 πόντους του Ολυμπιακού σε αυτήν την περίοδο. Συνέβαλε ώστε να μειώσει ο Ολυμπιακός μέχρι τους έξι, 64-58, πριν κλείσει η περίοδος με 66-58.

Όμως ο Ολυμπιακός έχανε σε ένα καθοριστικό κομμάτι του παιχνιδιού, όσο κυλούσε το ρολόι: Τα ριμπάουντ.

Οι Ρώσοι ανανέωσαν τις περισσότερες επιθέσεις τους και δεν είναι σχήμα λόγου μέχρι το 33:00 του αγώνα είχαν πάρει τα 13 από τα 22 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Ολυμπιακού, αριθμός απαγορευτικός για κάθε ομάδα που ελπίζει να κερδίσει!

allstarbasket.grΣε αυτό προστέθηκαν και τα εύκολα λάθη της τελευταίας περιόδου με τους Ρώσους να κάνουν 4 κλεψίματα στα πρώτα 3,5 λεπτά της! Ο δε Εβγκένι Βορόνοφ, έφτασε σε φετινό ρεκόρ πόντων (19π.) μέσα σε 16:49 συμμετοχής (!!!) για να στείλει πάλι τη Ζενίτ σε διψήφιο προβάδισμα, 73-62 με 6:42 για τη λήξη.

Τα δύσκολα ανέλαβαν να καθαρίσουν οι… συνήθεις ύποπτοι!

Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου απάντησαν για τον Ολυμπιακό και μέσα σε διάστημα 3:20 έφτασαν σε απόσταση ενός σουτ, 76-74, με επιμέρους σκορ 12-3! Μέχρι και στο 37:00 αυτοί οι τρεις είχαν πετύχει όλους τους πόντους του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, αφού Μιλουτίνοβ και Βεζένκοφ δεν είχαν πόντο στο δεύτερο μισό του ματς!

Η Ζενίτ πλήγωσε την έλλειψη πολυφωνίας του Ολυμπιακού με ένα γρήγορο 6-0 και 82-74 με 1:58 για το τέλος, από τον Ρένφροε και τον Χόλινς.

Έφτασε δε σύντομα ξανά στο +10 (84-74) με 95 δευτερόλεπτα για τη λήξη έχοντας πλέον σαφές προβάδισμα νίκης.

Ο Σπανούλης έφτασε στα… όριά του, άγγιξε το ρεκόρ πόντων του στη EuroLeague (34π.) μείωσε με τρίποντο σε 86-83 στα 11 δεύτερα αλλά δεν υπήρχε χρόνος! Κι ο Παπανικολάου έφτασε ξανά τη διαφορά στους 3, 90-87 αλλά ο Αλμπισί έβαλε στα 3 δεύτερα τη βολή που χρειαζόταν η Ζενίτ (91-87) για να μη χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία