Κρίμα για αυτή την Εθνική Γυναικών που έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκρισή της στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου αφού το μεσημέρι της Τετάρτης (26/09) ηττήθηκε με 56-57 από την Νιγηρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, στην Τενερίφη.

Η Εθνική μας γύρισε από το -15 (31-46) για να προσπεράσει με 56-55 στα 20,8 δεύτερα για το τέλος με δύο βολές της Στέλλας Καλτσίδου αλλά στο τέλος έκανε δύο μοιραία λάθη που τα πλήρωσε με τον αποκλεισμό.

Στην τελευταία επίθεση της Νιγηρίας, η Ελλάδα είχε φάουλ να δώσει αφού δεν είχε συμπληρώσει τα 5 ομαδικά, ωστόσο καθυστέρησε και το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για σουτ της Εντεφεριόκα με 3,2 δεύτερα για το τέλος.

Η Νιγηριανή ευστόχησε σε 2 βολές για το 56-57. Ο προπονητής της ελληνικής ομάδας  Κώστας Κεραμιδάς πήρε τάιμ άουτ, η η επαναφορά ήταν από τη γραμμή των οκτώ μέτρων με σχεδιασμένη επίθεση, ωστόσο, η Λολίτα Λύμουρα έκανε παράβαση πέντε δευτερολέπτων, καθώς καμία συμπαίκτριά της δεν κατόρθωσε να ξεμαρκαριστεί!

Η Ελλάδα έκανε αμέσως το φάουλ, η Καλού έχασε και τις δύο βολές αλλά στη δεύτερη η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη και ουσιαστικά χάθηκε η ευκαιρία για ένα τελευταίο σουτ!

Η Μαριέλλα Φασούλα έκανε το παιχνίδι της ζωής της με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και δύο κλεψίματα για να οδηγήσει την Εθνική μας στην ανατροπή, όταν βρέθηκε να χάνει με 31-46 τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη έξω από τη γραμμή των 6.75μ. (3/20, τα 2/11 η Μάλτση) ωστόσο κι οι Νιγηριανές δεν είχαν καλό περιφερειακό σουτ (3/14) οπότε το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά μέσα στη ρακέτα και στα τελευταία, μοιραία λάθη της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Νιγηρία: 15-15, 31-26, 48-37, 57-56

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Χριστινάκη 3, Φασούλα 18, Καλτσίδου 9, Κοσμά, Λύμουρα, Μάλτση 13, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου, Σπανού 8, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη