Ο Ολυμπιακός (2-2) απώλεσε διαφορά 15 πόντων και ηττήθηκε από την Εφές (2-2) με 91-89 στο νεότευκτο και… sold out Basketball Development Center, για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Εφές επέστρεψε από το -15, πήρε 15 περισσότερα ριμπάουντ (36-21) και έφτασε στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ούτε απόψε να “σπάσει” το αρνητικό σερί και πλέον μετράει 7 σερί ήττες από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη, ενώ είχε ηττηθεί και από τη Φενέρμπαχτσε.

Εβάν Φουρνιέ (20π.), Σακίλ ΜακΚίσικ (17π., 5ασ.), Σάσα Βεζένκοφ (16π., 6ρ.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (11π., 3ασ.) δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

Εκτός αποστολής του Ολυμπιακού έμειναν ξανά οι ανέτοιμοι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ και ο τραυματίας Κίναν Έβανς.

Κορυφαίος της Εφές ήταν ο… αμφίβολος πριν τον αγώνα Σέιν Λάρκιν (24π., 4ασ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ντάριους Τόμπσον (13π., 4ρ., 5ασ.), Ελάιζα Μπράιαντ (11π., 4ρ., 6ασ.), Τζόρνταν Νουόρα (10π., 7ρ.).

Ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του τους Ντάνιελ Οτούρου και Τζούστους Χόλατζ.

Ο Φουρνιέ πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους του Ολυμπιακού, αλλά έκανε γρήγορα δύο φάουλ και πήγε νωρίς στον πάγκο.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν πτοήθηκε από το γεγονός και προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων (8-23 στο 9′), κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση!

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 11-23, με τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 10 πόντους και τον Ολυμπιακό 9 ασίστ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σέιν Λάρκιν πήρε… φωτιά, πέτυχε 14 πόντους και η Εφές μείωσε στον πόντο (41-42), λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-44, με ένα buzzer beater δίποντο του Ντόρσεϊ που έφτασε τους 11 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές με συνεχόμενα τρίποντα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (59-59), όμως ο εκπληκτικός Φουρνιέ έκανε το 65-70 στο τέλος της περιόδου, φτάνοντας τους 18 πόντους, εκ των οποίων τους 13 τους πέτυχε στο 3ο δεκάλεπτο!

Με ένα γκολ-φάουλ του Ράιτ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 πόντους (65-73), όμως η Εφές επέστρεψε ξανά και ισοφάρισε (82-82 στο 36′), παρά την εξαιρετική εμφάνιση του ΜακΚίσικ.

Το πρώτο προβάδισμα της Εφές στον αγώνα ήρθε με ένα τρίποντο του Μπράιαντ (85-82), ο Φουρνιέ μείωσε με 2/2 βολές (85-84) και ο Φαλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” με 2/2 βολές (85-86).

Ο Λάρκιν έκανε το 87-86, ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε τρία συνεχόμενα λάθη (τα 2 τα έκανε ο Φουρνιέ) και ο Μπράιαντ έφερε τους γηπεδούχους στο +3 (89-86) στα 10.1”.

Ο Φουρνιέ έκανε airball σε τρίποντο, ο Νουόρα έβαλε 2/2 βολές (91-86) και η Εφές πήρε τη νίκη. Ο ΜακΚίσικ απλά διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89