Νέντοβιτς

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές (10-10) χρειάστηκε ένα τρίποντο του Μοερμάν στην εκπνοή για να λυγίσει με 82-81 τον τρομερό Παναθηναϊκό (4-15), στην 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ρεκόρ 4-14 και δίχως τον τραυματία Γιώργο Παπαγιάννη, τον νεοαποκτηθή Στέφαν Γιόβιτς, αλλά και τον Λευτέρη Μαντζούκα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάλεψε μέχρι τέλους για την υπέρβαση, αλλά λύγισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει νικήσει ακόμα στις 10 φετινές εκτός έδρας αναμετρήσεις του στη διοργάνωση, όμως το αποψινό ματς ήταν το καλύτερό του εκτός έδρας.

Έχει συμπληρώσει, με την περσινή σεζόν, 15 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες, με τελευταία νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ, αυτήν στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού, με 88-77 στις 5 Φεβρουαρίου 2021.

Εκτός Ελλάδας, έχει να νικήσει από τις 3 Δεκεμβρίου 2020 (80-77 την Αρμάνι στο Μιλάνο) μετρώντας 18 συνεχόμενες ήττες.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έγινε ο τρίτος που καταφέρνει να φθάσει τις 100 συμμετοχές στη EuroLeague με δύο ομάδες (100+100), μετά τους Φραν Βάθκεθ και Κώστα Σλούκα, ενώ είναι ο πρώτος που το κάνει με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό!

Κορυφαίοι των “πρασίνων” ήταν οι Νέντοβιτς (20π.), Μέικον (17π.) και Γουάιτ (15π.), ενώ πάλεψαν όσοι αγωνίστηκαν.

Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Μίτσιτς (20π.) και καθοριστικός ο Μοερμάν (15π.) με το τρίποντο της νίκης.

Παρά το καλό ξεκίνημα της Εφές με τους Λάρκιν και Ντάνστον (10-4, 12-7), ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια (12-12 στο 7′), αλλά κόλλησε στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου (17-12).

Ο Τζέιμς Άντερσον τραυματίστηκε στη γάμπα και αποχώρησε μετά από 3:11 λεπτά αγώνα, όμως ο Λάρκιν είχε 3/3 τρίποντα και ο Ντάνστον 3/3 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο!

To 22-14 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της Εφές στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι “πράσινοι” έμεναν κοντά στο σκορ με σημαντική επιθετική συνεισφορά από τον πάγκο (Μέικον, Νέντοβιτς αλλά και Καββαδάς). Μάλιστα, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (33-36 στο 17′) με τρίποντο του Μέικον!

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 5 πόντους (37-42) για να μειώσει ο Μίτσιτς στο 39-42 του ημιχρόνου, το οποίο οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν με 8/15 τρίποντα, ενώ πέτυχαν 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Όπως αναμενόταν, η Εφές μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέκτησε το προβάδισμα (47-44 στο 23′), με αποτέλεσμα ο κόουτς Πρίφτης να ζητήσει νωρίς τάιμ άουτ.

Ο εκπληκτικός Νέντοβιτς έφτασε τους 15 πόντους και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (48-49), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τον Οκάρο Γουάιτ να ανεβάζει την απόδοσή του ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 69-69 (34′) και πήρε ξανά προβάδισμα με τρίποντο του Νέντοβιτς και καλάθι του Παπαπέτρου (73-76 στο 36′).

Το τελευταίο τρίλεπτο:

Ο Μοερμάν μείωσε 75-76 στα 2’44”, οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή στον Πρίφτη επειδή… πάτησε τη γραμμή (βολή Μίτσιτς για το 76-76), ο Νέντοβιτς έβαλε 2/2 βολές (76-78), ο Μίτσιτς απάντησε με 2/2 βολές (78-78), ο Μέικον έκανε το 78-80 με δίποντο στο 1’11”, ο Ντάνστον είχε 1/2 βολές στα 52′ (αρχικά είχε 0/2, αλλά δόθηκε επανάληψη στη δεύτερη και ευστόχησε για το 79-80), ο Μέικον αστόχησε, το ίδιο και ο Μίτσιτς.

Ο Οκάρο Γουάιτ είχε 1/2 βολές στα 14” (79-81) και ο Μοερμάν “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στην εκπνοή (82-81), αφού ο Νέντοβιτς αστόχησε στο τρίποντο της… απελπισίας.

Κρίμα κι άδικο για τον Παναθηναϊκό που παρά την έξοχη εμφάνιση στην Πόλη, γνώρισε μια σκληρή ήττα στο τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81