Η Εφές συνεχίζει να… τρομοκρατεί τις ομάδες της Euroleague και η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν το τελευταίο θύμα της με 89-62 στην Κωνσταντινούπολη το βράδυ της Παρασκευής (12/03).

Η έβδομη συνεχόμενη νίκη και δέκατη στα 11 τελευταία της παιχνίδια, έρχεται να επιβεβαιώσει πώς πλέον έχουμε να κάνουμε με έναν βασικό διεκδικητή του τίτλου, που στον β’ γύρο κάνει πορεία, ανάλογη της περσινής!

Έχοντας βρει ρυθμό, με συνέπεια στην άμυνα και όλα τα όπλα… καλογιαλισμένα στην επίθεση, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδειξε από την αρχή στη Ζαλγκίρις ότι το Σινάν Ερντέμ Sports Hall, δεν είναι το γήπεδο που θα διεκδικήσει μια νίκη για να μείνει κοντά στην οκτάδα.

Η Εφές προηγήθηκε 26-12 στο δεκάλεπτο, πήγε στο 36-12 μετά από τρία λεπτά στο β’ και το ημίχρονο τελείωσε με 49-28.

Όχι, δεν τράβηξε… χειρόφρενο στη συνέχεια.

Με τρομερά ποσοστά στα τρίποντα, με πολυφωνία στο σκοράρισμα, η Εφές συνέχισε να παραδίδει μαθήματα κίνησεις, κυκλοφορίας μπάλας και αποτελεσματικότητας.

Έφτασε στο 70-43 πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 76-48 και προσπεράσει τους 30 πόντους διαφοράς στις αρχές της τελευταίας περιόδου με 82-50 έχοντας σε αυτό το σημείο 14/25 τρίποντα! Μόνο ο Μόερμαν δεν πέτυχε τρίποντο από τους παίκτες της γηπεδούχους που σκόραραν!

Πραγματικά τρομακτικό!

Κι όλα αυτά ενώ είχε στο τέλος του αγώνα και 16/23 δίποντα:

Πάλι καλά, να λένε οι Λιθουανοί, που η Εφές είχε στο υπόλοιπο διάστημα 1/9 από τα 6,75 ρίχνοντας το ποσοστό της.

Για αυτό έμειναν σε μόλις 13 πόντους στην τελευταία περίοδο κι η διαφορά δεν έφυγε… προς τους 40 πόντους!

O Λάρκιν με 18 πόντους και ο Μίτσιτς με 17 ήρταν πρώτοι σκόρερ της τουρκικής ομάδας, που είχε πέντε διψήφιους σκόρερ.

Από 12 πέτυχαν Μπομπουά και Σανλί και 11 ο Σίμον.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-28, 76-48, 89-62