Τη μεγαλύτερη νίκη της στη σεζόν πέτυχε την Τρίτη η Λάρισα που νίκησε τον Παναθηναϊκό με 84-77 στον δεύτερο ημιτελικό των playoffs της Stoiximan Basket League και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά!

Ήταν το κερασάκι στην τούρτα μιας απίθανης σεζόν, που άρχισε από τα τέλη του Α’ γύρου και κορυφώθηκε στα playoffs με την είσοδό της στην τετράδα. Και πλέον, την ισοφάριση μιας σειράς που είχε ξεκάθαρο φαβορί τον Παναθηναϊκό!

Με τον ενθουσιασμό που της έδωσε η παρουσία περισσότερων από 4.000 φιλάθλων στις εξέδρες στο κλειστό της Νεάπολης και με τον αέρα της καλής της πορείας από το β’ γύρο κι έπειτα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα.

Με ένα 10-0 σερί προηγήθηκε με 14-8 και με δύο τρίποντα του Ντεβόντε Γκριν έφτασε σε double score 24-12 και 26-13 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός υστερούσε στην άμυνα, ειδικά την περιφερειακή, κι οι γηπεδούχοι έφτασαν 9/16 τρίποντα στο ημίχρονο.

Προηγήθηκαν με 26 πόντους διαφοράς, 43-17 με 6:13 για το τέλος και μόνο τότε ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης.

Ο Ντάριλ Μέικον πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο κι η ομάδα του Βόβορα μάζεψε τη διαφορά. Μείωσε στο 50-38 του ημιχρόνου, με τον Γκριν να έχει 13 πόντους με 4/5 τρίποντα για τη Λάρισα σε 8:31 συμμετοχής!

Ο Σαντ Ρος μπήκε στην εξίσωση για τους πράσινους στην τρίτη περίοδο, όμως δεν αρκούσε, αφού οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στο σκορ, ισορροπία μέσα κι έξω από τη ρακέτα κι αρκετά δυναμική άμυνα.

allstarbasket.grΔεν επέτρεψαν εύκολο καλάθι στον Παναθηναϊκό, ο Νέντοβιτς είχε μείνει στον 1 πόντο, χωρίς καλάθι στα τρία δεκάλεπτα, κι η ομάδα του είχε 5/19 στα 30 λεπτά. Μείωσε προσωρινά 62-57 για να τελειώσει η περίοδος, αλλά και πάλι η Λάρισα βρήκε τρόπο να ανοίξει την ψαλλίδα.

Με τον πολύπειρο Ουσμάν Κρουμπάλι να είναι το κυρίαρχο επιθετικό της όπλο, η Λάρισα έφτασε πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων, 71-61, για να απαντήσει ο Μέικον για τον Παναθηναϊκό.

Με προσωπικές ενέργειες μείωσε 73-70 και η διαφορά έφτασε στους 2, 75-73 με 2,5 λεπτά για το τέλος του αγώνα από τρίποντο του Παπαπέτρου, που πλέον έδινε με τη σειρά του λύσεις ειδικά στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι δεν τα έχασαν, πήγαν μυαλωμένα στο αντίπαλο καλάθι, έβαλαν τις βολές τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός αναλώθηκε πάλι σε άστοχα τρίποντα.

Στα 9/33 έφτασαν τα τρίποντα για τον Παναθηναϊκό που έχασε και 8 βολές (10/18).

Ο Γκριν τελείωσε με 19 πόντους για τους νικητές, 16 είχε ο Κρουμπάλι, 14 ο Μούντι και 10 ο Μάριτς.

Ο Μέικον πέτυχε 27 πόντους για τον Παναθηναϊκό, 19 ο Παπαπέτρου και 10 ο Παπαγιάνης.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77

Λάρισα-Παναθηναϊκός: Έτσι ήρθε η μεγάλη νίκη των Θεσσαλών (video)

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs