Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του έκανε το Λαύριο την Κυριακή αφού επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναϊκού με 92-82 σπάζοντάς του το αήττητο στη Stoiximan Basket League!

Η απίθανη ομάδα του Χρήστου Σερέλη, επιβεβαίωσε τον τίτλο της πιο φορμαρισμένης στην Ελλάδα, καθώς διεύρυνε το σερί νικών της στο πρωτάθλημα σε έξι νίκες, τις περισσότερες συνεχόμενες που έχει κάνει στην ιστορία της στη μεγάλη κατηγορία!

Κι ακόμα περισσότερο, πέτυχε την πρώτη της νίκη επί του Παναθηναϊκού στα έξι χρόνια της στην Basket league, καθώς είχε χάσει στις δέκα προηγούμενες αναμετρήσεις τους!

Η επιτυχία του Λαυρίου ήταν προϊόν της εκπληκτικής επιθετικής του παρουσίας στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε 61 πόντους στον αντίπαλό του.

Από το 9-19 του δεκαλέπτου και το 31-42 του ημιχρόνου, η απίθανη πιτσιρικαρία του Λαυρίου, κυρίως οι Αμερικανοί με τη συνδρομή του Μουράτου, έμοιαζε να έχει τεράστια αποθέματα ενέργειας! Έτρεξε ασύλληπτα τον Παναθηναϊκό, τον κυνήγησε στην άμυνα, δεν φοβήθηκε να πάει κόντρα στα μεγάλα κορμιά του και ξεδίπλωσε… τόνους ταλέντου στο παρκέ!

Το AllStar Basket είχε επισημάνει στο αφιέρωμά του στην αρχή της σεζόν, ότι εκεί στο Λαύριο, έχουν μαζευτεί κάμποσα λαυράκια, με τεράστιο κίνητρο, αλλά ποιος περίμενε τέτοιον άθλο την Κυριακή (03/01);

Πόσο μάλλον όταν έλειπε ο Σον Έβανς, ο βασικός σέντερ της ομάδας!

Πέντε παίκτες του Λαυρίου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Άλφα Ντιαλό είχε 21 με 7 ριμπάουντ, ο Κόζι 18 με 6/9 τρίποντα, τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Βασίλης Μουράτος είχε 17 πόντους και 6 ασίστ, ο Ντέιβις 15 πόντους και 11 ο Κάρτερ!

Το Λαύριο έκανε 14 κλεψίματα, μόνο 10 λάθη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα και πήρε 40 πόντους στο ζωγραφιστό και 30 από λάθη του Παναθηναϊκού!

Οι “πράσινοι” έκαναν 11 επιπλέον λάθη (21!!!), είχαν 7/26 τρίποντα και παρά τα 19/25 δίποντα πλήρωσαν την αμυντική τους αδυναμία να κυνηγήσουν στην άμυνα και την εμμονή τους να μην μπαίνουν με επιμονή στην αντίπαλη ρακέτα.

Το Λαύριο έκανε 33-17 σκορ στην τρίτη περίοδο, κι έφτασε το επιμέρους του δευτέρου ημιχρόνου στο 48-23 μετά από 14:45 αγώνα!

Οι Παπαπέτρου-Νέντοβιτς πέτυχαν από 19 πόντους για τον Παναθηναϊκό, με τον αρχηγό του, να έχει τους 18 από το πρώτο ημίχρονο!

Από τον Παναθηναϊκό απουσίασε ο Σέλβιν Μακ, λόγω οικογενειακού ζητήματος για το οποίο αναγκάστηκε να ταξιδέψει στις ΗΠΑ.

Με το Λαύριο, αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Νίκος Περσίδης, ο οποίος παρέμεινε… αήττητος στη σεζόν!!!

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82