Carlik Jones

Το εκπληκτικό Νότιο Σουδάν νίκησε με 90-79 το Πουέρτο Ρίκο, στο πρώτο παιχνίδι για τον Γ’ Όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πριν από το τζάμπολ στη Λιλ, οι Γάλλοι έπαιξαν τον ύμνο του Σουδάν, αντί για του Νοτίου Σουδάν, το οποίο αγωνίζεται για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παρά το γεγονός αυτό, η εξαιρετική ομάδα του Ρόγιαλ Άιβι δεν πτοήθηκε και έφτασε στη νίκη, στον πρώτο αγώνα της ιστορίας της στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού.

Θυμίζουμε ότι, στις 20 Ιουλίου, το Νότιο Σουδάν είχε ηττηθεί με 101-100 από τις ΗΠΑ με καλάθι του ΛεΜπρόν Τζέιμς στα 8”, σε φιλικό που διεξήχθη στην O2 Arena του Λονδίνου.

Κάρλικ Τζόουνς (19π., 7ρ., 6ασ.), Μαριάλ Σαγιόκ (15π.), Νούνι Όμοτ (12π., 6ρ.), Μπουλ Κουόλ (12π.) και Πίτερ Τζοκ (11π., 6ρ.) οδήγησαν το Νότιο Σουδάν στην ιστορική νίκη, με την οποία ελπίζει στην πρόκριση στους “8”!

Δείτε βίντεο και φωτογραφίες με τους πανηγυρισμούς του Νοτίου Σουδάν:

Όσον αφορά το Πουέρτο Ρίκο, λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Χοσέ Αλβαράδο γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, όμως αγωνίστηκε στο 2ο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (είχε 19π. στο πρώτο 20λεπτο).