Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε το “πρέπει” παιχνίδι με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 96-81 στο ΟΑΚΑ το βράδυ  της Παρασκευής (07/02).

Είναι από τα ματς που όταν τα κερδίσεις δεν τα θυμάται κανείς την επόμενη μέρα, αλλά εάν τα χάσεις, θα τα κουβαλάς μια χρονιά!

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, μεταξύ αυτών και πολλοί με δεύτερο ρόλο, έβαλαν πλάτη ώστε να αποφύγει τις παγίδες και κυρίως τον δικό του κακό εαυτό που έβγαλε στο πρώτο ημίχρονο.

Διότι αυτή την εβδομάδα ο Παναθηναϊκός πήγαινε με τα… μονά δεκάλεπτα και δεν του πήγαιναν τα ζυγά!

Σε συνέχεια από το ματς στο Βελιγράδι, με τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μαγικό πρώτο δεκάλεπτο με τη Ζενίτ και ένα άθλιο δεύτερο.

Προηγήθηκε με 30-8 πριν κλείσει η Α’ περίοδος με 30-11. Ατελείωτο τρέξιμο 14-2 τα ριμπάουντ σχεδόν άριστες εκτελέσεις στη ρακέτα.

Αμέσως μετά όμως το φάντασμα του Βελιγραδίου επέστρεψε και στο ΟΑΚΑ, ο Γουίλ Τόμας και ο Γκουστάβο Αγιόν έκαναν άνω-κάτω τη γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού, ο Αλμπισί πρόσθεσε ενέργεια και πίεση στην μπάλα για να ωθήσει τον Παναθηναϊκό σε αρκετά λάθη (13 στο ημίχρονο!) κι η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης γύρισε το ματς σε χρόνο-μηδέν!

Ο Άντριου Αλμπισί

Μάλιστα ο Αγιόν έχασε ένα ζευγάρι βολών όταν το σκορ είχε φτάσει στο 42-40 κι ο Ντεσόν Τόμας διασκέδασε τις εντυπώσεις με Buzzer beater τρίποντο από τα 12 μέτρα για το 46-40 του ημιχρόνου.

Η όρεξη του Ντεσόν Τόμας... άνοιξε, καθώς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη συνέχεια. Πέτυχε άλλους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, συνέβαλε να ‘χει η ομάδα του 4/5 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο κι ο Παναθηναϊκός, τουλάχιστον σταθεροποίησε την απόδοσή του.

Όχι πώς η άμυνά του βελτιώθηκε αισθητά, ίσα-ίσα που η Ζενίτ συνέχισε να του κάνει ζημιά χαμηλά, κοντά στο καλάθι του.

Ο Ταϊρίς Ράις

Τουλάχιστον η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε σταθερότητα στην επίθεση, ο Ταϊρίς Ράις εξασφάλισε σωστή οργάνωση του παιχνιδιού, δεν έκανε ατομικά λάθη κι ο Παναθηναϊκός επανήλθε σε διψήφια επίπεδα διαφοράς, φτάνοντας στο 71-60 του 30:00.

Ο Ντεσόν Τόμας συνέχιζε όμως στον ίδιο ρυθμό και την τελευταία περίοδο κάνοντας ρεκόρ πόντων με τον Παναθηναϊκό, ο Ράις έκανε καλή δουλειά -και σκόραρε (15π.)- αφήνοντας αρκετή ώρα τον Καλάθη στον πάγκο, ο Τζίμερ Φριντέτ, ουσιαστικά δεν χρειάστηκε (έπαιξε 6:49!), ο Γουέσλι Τζόνσον έκανε κατάθεση στην άμυνα, λόγω και της απουσίας του Παπαπέτρου, ενώ ο Παπαγιάννης προσπάθησε φιλότιμα, άγγιξε το double double κι αν απέφευγε τα 5 λάθη θα ‘ταν πολύ θετικός.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν “οικονομικός” με 11 πόντους σε 12,5 λεπτά κι αν έλειπαν συνολικά, τα 20 λάθη των “πράσινων” το ματς θα είχε ακόμη πιο θετική γεύση, αλλά ας μην ξεχνάμε, ότι ήταν και το δεύτερο της διπλής εβδομάδας.

Ο Παππάς έπαιξε για δεύτερο σερί αγώνα ενώ είχαμε να τον δούμε, κοντά 10 αγωνιστικές, από τη Βαρκελώνη, πριν από τα Χριστούγεννα.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81