Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η AEK στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 83-68 για τη 2η αγωνιστική Basket League.

Το “καθήκον” της έκανε η “Ένωση” και στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος εξασφαλίζοντας την πρώτη νίκη της σεζόν μπροστά στο κοινό της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ακίλ Μίτσελ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Κάμερον ΜακΓκρίφ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν άξιος συμπαραστάτης. Σημαντική η συμβολή του Γιάνις Στρέλνιεκς με 9 πόντους και 7 τελικές πάσες.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Αντόνιο Ντέιβις με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Θετικός ήταν και ο Ράιαν Τέιλορ με 10 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με ένα σερί 5-0 η ΑΕΚ προηγήθηκε από νωρίς με τον Καράμπελα ωστόσο να απαντά με άλλους 5 προσωπικούς του πόντους και να ισοφαρίζει στο 4′. Με το δίδυμο Στρέλνιεκς και ΜακΓκριφ οι γηπεδούχοι πρηγήθηκαν με 21-12 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλωνας πέρασε στην αντεπίθεση με τους Ντέιβις και Σίλα, για να μειώσει στους τρεις (25-22 στο 14′).

Ο ΜακΓκριφ, με τη βοήθεια του Μίτσελ αυτήν τη φορά έκαναν “πάρτι” κάτω από τη ρακέτα των φιλοξενούμενων (33-25, 19′). “Μοιραίος” ο Τζόουνς που “χάρισε” τετράποντο στην ΑΕΚ στην τελευταία φάση με φάουλ πάνω στον Γουίλιαμς.

Στην επανάληψη η κυριαρχία του Μίτσελ συνεχίστηκε με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά σε διψήφια επίπεδα (43-32, 23′). Ο Τέιλορ ήταν αυτός που κράτησε “ζωντανό” τον Απόλλωνα  έχοντας πετύχει τους 9 από τους 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τα επιθετικά της “όπλα” να λειτουργούν άριστα, η ομάδα του Καντζούρη πρηγήθηκε με 55-44 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Καντζούρη δεν έχασε ποτέ το διψήφιο προβάδισμά της παρά την “χαλάρωση” στις άμυνες της. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να βρει μεγάλα σουτ αλλά δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68