Ο Προμηθέας Πάτρας δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε το Λαύριο DHI με 93-84, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική στη Stoiximan GBL.

Η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 2-0, ενώ το Λαύριο έπεσε στο 0-2.

Ο αγώνας στο “Δ. Τόφαλος” διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της ποινής μιας αγωνιστικής που επιβλήθηκε στον Προμηθέα στον τελευταίο αγώνα της προηγούμενης περιόδου.

Ο MVP του αγώνα Κένι Γουίλιαμς (21π. με 5/8 τρίποντα) και οι Τζόρνταν Γουόκερ (16π.), Γουές Ιβούντου (13π., 5ρ.), Μιχάλης Λούντζης (13π., 6ασ.), Τζαμάλ Γουίλιαμς (10π.), Αντώνης Καραγιαννίδης (6π., 11ρ.) οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Μπράντον Σλέιτερ (16π.), Κούντους Γουαχάμπ (15π., 6ρ.), Βασίλης Μουράτος (14π., 8ασ.) και Ρασάντ Βόν (11π., 5ρ., 4ασ.) ήταν οι διψήφιοι σκόρερ του Λαυρίου.

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον Προμηθέα στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (11-22 στο 9′), κάνοντας… πάρτι μέσα στη ρακέτα των Πατρινών.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου και μείωσαν σε 16-22. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε 0/7 τρίποντα, ενώ το Λαύριο δεν επιχείρησε τρίποντο και είχε 10/18 δίποντα!

Το επιμέρους σκορ Πατρινών έφτασε 15-4 και ο αγώνας ήρθε στα ίσα (26-26), όμως το Λαύριο βρήκε ξανά τις λύσεις και προηγήθηκε με 8 πόντους (37-45).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-45, με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς που έφτασε τους 15 πόντους έχοντας 4/5 τρίποντα, ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 0/9!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και πήρε το προβάδισμα έστω και με έναν πόντο (67-66), έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Γουόκερ.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβαν δράση οι δύο Γουίλιαμς, Κένι και Τζαμάλ, ο Ιβούντου και ο Λούντζης έβαλαν μεγάλα σουτ στο τέλος και ο Προμηθέας έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84