Την πρόκρισή της στους “16” του Basketball Champions League εξασφάλισε την Τετάρτη η ΑΕΚ, αφού νίκησε με 95-90 την Τσμόκι Μινσκ εκτός έδρας και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλό της.

Λίγο νωρίτερα, η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα νίκησε εκτός έδρας τη Σολέ με 89-71 και προκρίθηκε ως πρώτη του ομίλου, οπότε η ΑΕΚ για να μείνει εκτός, έπρεπε να χάσει με διαφορά 26 πόντων από τους Λευκορώσους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου απέδειξε την ανωτερότητά της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στηριζόμενη αρχικά στη δύναμη πυρός της μέσα στη ρακέτα με τους Μορέιρα-Μόουζες, ενώ από τη β’ περίοδο κι έπειτα πήρε το “όπλο” του ο Κιθ Λάνγκφορντ που τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους.

Λόγω στομαχικών διαταραχών, ο πολύπειρος Αμερικανός έπαιξε λίγο στην αρχή (είχε 3π. στην Α’ περίοδο) αλλά μετά βρήκε ρυθμό!

Ο Ματ Λοτζέσκι πρόσφερε 17 πόντους με 7/10 σουτ και μαζί με τους δύο ψηλούς, Μορέιρα (21π.), Μόουζες (11π.) οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ στους 16 της διοργάνωσης.

Πολύ σημαντική ήταν η παρουσία του Δημήτρη Μωραΐτη!

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, που έβγαλε ενέργεια, βοήθησε πολύ στην άμυνα, κι είχε πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση σε οργανωτικό επίπεδο.

Έπαιξε 21:10 κι είχε 4 ασίστ και μηδέν λάθη (!) παρά τη σχετική πίεση που του έβαλαν οι Λευκορώσοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 40-33 στο ημίχρονο  και 67-55 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Παίζοντας για το γόητρό της, η Τσμόκι Μινσκ έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο παραγωγικά, αφού πέτυχε 12 τρίποντα!

Έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τέλους, μολονότι δεν κυνηγούσε πια πρόκριση, αλλά η ΑΕΚ είχε την εμπειρία και κυρίως με τον Λάνγκφορντ και τον Λοτζέσκι κράτησε τη νίκη.

Καλή ήταν και η παρουσία του Γιόνας Ματσιούλις, μολονότι δεν καταδεικνύεται τόσο, στη στατιστική του.

Ο Κούκι Τζούνιορ πέτυχε 19 πόντους για την Τσμόκι Μινσκ, ενώ από 18 είχαν κρις Κλάιμπερν (αδελφός του Γουίλ, της ΤΣΣΚΑ) και Σταμπρούσκι.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95