H εκπληκτική Λετονία νίκησε με 88-86 τη Γαλλία την Κυριακή στην Τζακάρτα της Ινδονησίας, προκρίθηκε στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πέταξε έξω την πανίσχυρη ομάδα των “τρικολόρ” σε μια παταγώδη τους αποτυχία!

Η 2η στο περσινό Ευρωμπάσκετ, Γαλλία, ασημένια Ολυμπιονίκης στο Τόκιο το ’21 και χάλκινη στο προηγούμενο Παγκόσμιο του ’19, έκανε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και θα αναγκαστεί να παίξει για τις θέσεις 17-32!

Από την άλλη, η Λετονία του Λούκα Μπάνκι που είχε λιγοστές ελπίδες διάκρισης χωρίς τον Κρίσταπς Πορζίνγκις και σε έναν όμιλο-“φωτιά” με Καναδά-Γαλλία έγραψε ιστορία!

Έπαιξε μπασκετάρα, είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, βρήκε ήρωες για τα μεγάλα σουτ, κι όταν χρειάστηκε έβγαλε και τις άμυνες!

Η Λετονία έφτασε σε 2-0 ρεκόρ και θα παίξει με τον Καναδά για την πρώτη θέση, με τις δύο ομάδες να έχουν περάσει ήδη στους “16”, ενώ η Γαλλία έμεινε στο 0-2, όσο έχει κι ο Λίβανος.

Ο Αρτουρς Ζάγκαρς πέτυχε 11 από τους 22 πόντους του στο Δ’ δεκάλεπτο, όπου η Λετονία γύρισε από το -12 (62-74 στο 30′) για να προσπεράσει πρώτη φορά στον αγώνα με 87-86 στα 37” με δύο βολές του Ρόλαντς Σμιτς!

Ο Σμιτς, που στη φάση των βολών κέρδισε το φάουλ από τον Γκομπέρ σε διεκδίκηση ριμπάουντ, τελείωσε με 20 πόντους από 8/10 σουτ και 2/2 βολές.

Ο Ζάγκαρς έγραψε με 1/2 βολές το τελικό 88-86 στα 10” και στην τελευταία επίθεση της Γαλλίας αστόχησε ο Σιλβέιν Φρανσίσκο στο τρίποντο της νίκης!

Ο Φουρνιέ με 27 πόντους, ήταν πρώτος σκόρερ της Γαλλίας, αλλά έχασε το σουτ στα 20” με το σκορ στο 86-87 και πριν κερδίσει το φάουλ ο Ζάγκαρς στα 10”.

Δείτε το δραματικό φινάλε μετά την εύστοχη βολή του Ζάγκαρς:

Νωρίτερα, ο Ζάγκαρς είχε κερδίσει και την αποβολή του Νάντο Ντε Κολό με αντιαθλητικό φάουλ.

Ο Ντάβις Μπέρτανς με 15 πόντους και ο Κρίστερς Ζόρικς με 13, έδωσαν τον πλουραλισμό στην ομάδα του Μπάνκι!

Η Γαλλία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 53-49, έχοντας 10/14 τρίποντα, κι οι Λετονοί, 9/18.

Κράτησε σε μόλις 13 πόντους της Λετονία στη Γ’ περίοδο και με τον Γιαμπουσέλε να πετυχαίνει 9 από τους 18 πόντους του, προηγήθηκε με 74-62.

Ο Ζάγκαρς κράτησε ζωντανή την ομάδα του με μεγάλα σουτ. Είχε ήδη 10 πόντους σε 5 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν με τρίποντο μείωσε στο 80-79 στο 36′.

Ακολούθησαν 4 πολύτιμοι πόντοι του Σμιτς για το 86-87 πριν βάλει τη μια βολή ο Ζάγκαρς.

Στη Β΄ φάση, ο όμιλος των, Λετονίας-Καναδά που προκρίθηκαν ήδη, διασταυρώνεται με αυτόν που έχει φαβορί Ισπανία και Βραζιλία και μετέχουν ακόμα Ακτή Ελεφαντοστού και Ιράν. Από εκεί οι δύο πρώτες ομάδες περνάνε στους “8” με τη βαθμολογία της Α’ φάσης να μεταφέρεται!

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 53-49, 74-62, 86-88