Με τον Ιάκωβο Μιλεντίβιεβιτς να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση ο Πανιώνιος νίκησε με 100-84 τον Μίλωνα στην 26η αγωνιστική της Elite League και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, με ρεκόρ 18-8.

Αν κι έχασε διαφορά 21 πόντων που δημιούργησε στην αρχή και βρέθηκε στο -3, ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να σταθεί, παρά τις σημαντικές απουσίες του και πήρε για δεύτερη φορά νίκη επί του συμπολίτη και συγκάτοικό του στο “Κροίσος Πέρσης” , μετά το 72-56 στον Α’ γύρο.

Ο Μιλεντίγιεβιτς πέτυχε 29 πόντους με 6/8 τρίποντα, 5/9 δίποντα, πολύ σημαντική ήταν η συμβολή του Ντέιβις με 16 πόντους και του Βουγιούκα με 14, ενώ ο Βαφειάδης ήταν ο παίκτης-έκπληξη με 9 πόντους από 3/4 τρίποντα!

Ο Πανιώνιος τελείωσε με 17/29 τρίποντα.

Ο Μίλωνας πλέον έχει 15-11 ρεκόρ.

Ο Ζακ Μπράιαντ πέτυχε 29 πόντους και ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ 23.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Πανιώνιος έκανε εκπληκτική εκκίνηση και προηγήθηκε με 22-1 μετά από 5:27 με τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς να έχει ήδη 11 πόντους και τον Νίκο Γκίκα 5 ασίστ.

Ο Μίλωνας είχε στο ίδιο διάστημα 0/6 σουτ και 4 λάθη, αλλά σιγά-σιγά, ο Ζακ Μπράιαντ και ο Στιβ Μπαρτ τον έβαλαν στο πνεύμα του αγώνα.

Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο μέρος, όπου ο Μίλωνας μείωσε στο 52-43, έχοντας όμως φορτωμένους με φάουλ τους ψηλούς του (κυρίως τα 4 του Μελισσαράτου) ενώ κι ο Πανιώνιος “σπατάλησε”, τον Γκίκα με 3 φάουλ στο μαρκάρισμα του Μπράιαντ.

Ο Μιλεντίγεβιτς έκλεισε με 17 πόντους του ημίχρονο κι ο Πανιώνιος με 9/15 τρίποντα, έναντι 3/10 του Μίλωνα.

Ο Μίλωνας άρχισε καλύτερα την Γ’ περίοδο, ο Μπαρτ πέτυχε δύο σερί τρίποντα και με 4 σερί πόντους του Μπράιαντ, ο Μίλωνας προσπέρασε κι έφτασε στο +3, 61-58 μετά από 7 λεπτά στη Γ’ περίοδο!

Ο Πανιώνιος δεν τα έχασε, ο Μιλεντίγεβιτς είχε πάλι ηγετικό ρόλο βάζοντας 5 σερί πόντους που ήταν η αφετηρία για ένα σερί 16-0, από 3 τρίποντα, με τους Βαφειάδη-Παπαδιονυσίου να συνδράμουν.

Η ομάδα του Λυκογιάννη προηγήθηκε 71-61 στο δεκάλεπτο κι έφτασε στο 73-61. Ήταν ένα σημείο που η κλάση του Ίαν Βουγιούκα του έδωσε δύο φορές καλάθι και συμπληρωματική βολή από φάουλ, ένα εκ των οποίων ήταν και το 5ο του Μελισσαράτου.

Ο Πανιώνιος έφτασε έως το +17, 82-65 στο 32:20

Tα δεκάλεπτα: 28-14, 52-43, 71-61, 100-84

Διαιτητές: Θεονάς-Θεοδωρόπουλος-Τεφτίκης

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 29 (6), Παπαδιονυσίου 5 (1), Χάρις 9 (2), Χάλαρης 6 (2), Κακλαμανάκης 3, Βουγιούκας 14, Βαφειάδης 9 (3), Ντέιβις 16 (2),  Γκίκας 7 (1).

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 29, Σκορδίλης 13, Πετρίδης 2, Ανέστης 5 (1), Μελισσαράτος, Μοτσενίγος, Μπαρτ 23 (4), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 5 (1), Δημάκος 5 (1), Κανονίδης 2.