Ούτε κόντρα στη Φενέρμπαχτσε πέτυχε νίκη η Αρμάνι Μιλάνο, γνωρίζοντας ακόμα μία ήττα με 72-82 στο Mediolanum Forum.

“Βαρέλι” δίχως πάτο η Αρμάνι Μιλάνο (3-7) που γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα από την πρωτοπόρο Φενέρ (9-1) με 72-82.

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, όπως και ο νεοαποκτηθέντας Λουβαβού-Καμπαρό ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ντέβον Χολ πέτυχε 16 πόντους σχεδόν όλοι στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Απο τους νικητές, ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο πρώτος σκόρερ των νικητών στη “διαβολοβδομάδα” με 22 πόντους. 11 πόντους είχε ο Γκούντουριτς.

Ο αγώνας

Με την Αρμάνι να κουβαλά το “βάρος” πέντε σερί ηττών, ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-5 στο πρώτο πεντάλεπτο στο Mediolanum Forum χάρη στον Λουβαβού-Καμπαρό. Ο Τζεκίρι με προσωπικές ενέργειες κράτησε… κοντά τη Φενέρ για το 21-15 στο 10′.

Παρότι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με +16 μέχρι το 15′ μετά από ένα σερί 12-0, η ομάδα του Ιτούδη πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα δικό της 10-0 “έσβησε”, όποιο μομέντουμ της Αρμάνι. Τελικά, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 37-34.

Η ασφυκτική άμυνα της Φενέρ στην επιστροφή σε συνδυασμό με την ευστοχία της πίσω από τα 6,75 οδήγησε την Αρμάνι στο να βρίσκεται πίσω 10 πόντους στο 30′ (48-58) σε ένα δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 11-26!

Παρότι ο Χολ σκόραρε 9 προσωπικούς του πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (57-68),  Ντέιβις και Μότλεϊ ήταν ασταμάτητοι, “σβήνοντας” κάθε ελπίδα ανατροπής για τους γηπεδούχους για το τελικό 72-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-34, 48-58, 72-82.