Την ανατροπή έκανε ο Ηρακλής στον Εύοσμο, επικρατώντας του μαχητικού Αίαντα με 73-77 για την 3η αγωνιστική της Elite League.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας, πέτυχε ο Ηρακλης. Χωρίς νίκη ακόμη ο Αίας.

Ο Γκάθραϊτ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών με 31 πόντους και 11/22 σουτ, ενώ ο Κέβιον Τέιλορ, “άγγιξε” το double – double με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με (7-2), ωστόσο ο “Γηραιός” αντέδρασε και με ένα δικό του 7-0 πέρασε μπροστά (7-9). Ο Αίαντας ήταν καλύτερος επιθετικά και προηγήθηκε με +3 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-18).

Οι παίκτες του Χατζούλη με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με +9 (34-25) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-35.

Στην επανάληψη ο “Γηραιός” ήταν ανώτερος και με πρωταγωνιστή τον Γκάθραϊτ πλησίασαν στους δύο πόντους (50-48). Ο Ηρακλής ισοφάρισε λίγο αργότερα στους 54 πόντους, όμως ο Αίας ξέφυγε ξανά για το +6 στο 30ο λεπτό (60-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τέιλορ έγραψε το 65-64, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με πέντε πόντους (69-64). Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Χαριτόπουλου ξέφυγαν με τρεις πόντους (71-74), ενώ ο Γκάθραϊτ πέτυχε το 71-76 στα 18”.

Ο Λιάπης με 1/2 βολές στα 13” πέτυχε το 73-77, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού οι Ναούμης και Καραγιαννίδης αστόχησαν, για να πετύχει ο Ηρακλής ένα σημαντικό διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-35, 60-56, 73-77.