Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής ο Ηρακλής που νίκησε εκτός έδρας την Ελευθερούπολη με 88-67 για την 5η αγωνιστική της Elite League.

Μολονότι ο αγώνας είχε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι, η ομάδα του Γιάννη Ντάγιου ήταν κυρίαρχη και με τη συμπαράσταση αρκετών φιλάθλων της, έφτασε σε μια ακόμα νίκη, τέταρτη συνεχόμενη μετά από την ήττα της στην πρεμιέρα.

Βέβαια η Ελευθερούπολη έπαιξε χωρίς τον Σταύρο Τουτζιαράκη, τον πολύπειρο ψηλό της με 18 πόντους μέσο όρο στους πρώτους τέσσερις αγώνες.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής έκανε τη διαφορά, με την άμυνά του, καθώς έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (64-44) μετά το 50-40 του ημιχρόνου.

Μια διαφορά που παρά την πίεση των γηπεδούχων, στην τέταρτη περίοδο, ουσιαστικά διατήρησε, ενώ έφτασε στο +26, 84-58 λίγο πριν από το τέλος.

Ο Νίκος Παπαρέγκας ήταν κορυφαίος των νικητών με 27 πόντους, ο Γκάθραϊ πέτυχε 18 πόντους και ο ο Κέβιν Τέιλορ είχε 17 πόντους.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Γράβας με 19 πόντους.

Συμμετοχή πήρε στο τέλος κι ο 16άχρονος Κώστας Μουλλάκης.

Η Ελευθερούπολη έπεσε στο 3-2, αφού είχε χάσει και την προηγούμενη αγωνιστική στο Μαρούσι.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-50, 51-70, 67-88

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 17 (1), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 2, Γράβας 19 (2), Τσουμάνης 6, Ναούμης 10 (2), Μουλλάκης, Σκουλίδας 3 (1), Ξύδης 3 (1), Γκατζιούρας 2, Γεωργίου, Βύρλας 7.

Ηρακλής (Ντάγιος): Παπαρέγκας 27 (4), Τσορμπατζόγλου, Γκάθραϊτ 18 (3), Λιάπης 11 (1), Μακρής 3, Χαριτόπουλος 4 (16 ριμπ., 6 ασ.), Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 6 (7 ασ.), Τέιλορ 17 (4).

Η photo gallery του αγώνα:

Elite League: Αήττητος ο Τρίτωνας, 77-75 το Ψυχικό, νίκες για Μαρούσι, Πανερυθραϊκό (pics)

Elite League (Α2) 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Elite League (Α2) 2022-23: Η βαθμολογία