Καβάλα-Αγρίνιο

Ο αγώνας που άρχισε στις 4/2 και ολοκληρώθηκε σήμερα (18/2), έπειτα από δύο παρατάσεις, κατέληξε στο Αγρίνιο, το οποίο επικράτησε 119-106 της Καβάλας στο “Αλεξ. Δημόγλου”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Στέφανου Πέρκου ανέβηκε στο 7-11, ενώ εκείνη του Νίκου Πενταζίδη έπεσε στο 1-16.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Κάλιν Φίσερ με 34 πόντους (είχε και 5ρ.-7ασ.), ενώ το Αγρίνιο πήρε πολλά κι από τους Γιάννη Τσούκα (14π.), Θανάση Μπαζίνα (14π.-8ρ.), Όστιν Λότον (13π.-7ρ.), Γιάννη Νικολαΐδη (13π.-10ρ.-9ασ.), Δημήτρη Τσουργιάννη (11π.-13ρ.) και Δημήτρη Ντίαθ (10π.).

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Μάριος Πουλιανίτης (28π.-10ρ.-5ασ.) και Αντουέιν Τζόνσον (28π.-9ρ.-4ασ., με 14/15 βολές, αλλά 0/8 τρίποντα), ο Χριστόδουλος Μπόζης σημείωσε 16π. και ο Σιμέους Γουέμπστερ κατέγραψε 13π.-7ρ.

Η Καβάλα είχε μόλις 6/30 τρίποντα, κατέγραψε 31/65 δίποντα και ευστόχησε στις 26 από τις 28 βολές που εκτέλεσε.

Το Αγρίνιο κατέγραψε 30/50 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 38/51 βολές, πήρε 18 περισσότερα ριμπάουντ (56-38) και 11 παραπάνω ασίστ (24-13).

Τι είχε γίνει στο α’ ημίχρονο στις 4/2:

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει καλά στο ματς, μετατρέποντας το 9-9 σε 9-18 και εν συνεχεία σε 11-23, προτού κλείσουν το α’ δεκάλεπτο στο +9.

Σε κανένα σημείο της β’ περιόδου δεν έχασε το προβάδισμα το Αγρίνιο, αν και το 34-37 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για το β’ μέρος, το οποίο έμελλε να διεξαχθεί 14 ημέρες αργότερα λόγω βλάβης στη μία μπασκέτα.

Τι έγινε στο β’ ημίχρονο

Ο Μάριος Τσέλλος ισοφάρισε με τρίποντο στο ξεκίνημα, αλλά ακολούθησε 9-0 σερί για το Αγρίνιο, το οποίο έφτασε μέχρι το +14 (43-57).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Καβάλα στο -9, ενώ στα μισά της τέταρτης βρέθηκε στο -15 (61-76), επομένως πολλοί πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί.

Στο 03:36 το σκορ ήταν 66-80 και τότε άρχισε το μπλακ-άουτ των φιλοξενούμενων, που είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 8-0 σε ένα λεπτό!

Η διαφορά μειωνόταν συνεχώς, ώσπου στο τέλος ο Αντουέιν Τζόνσον έστειλε το ματς στην παράταση με εύστοχες βολές. Το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου έγραψε 38-29! Απίστευτο παιχνίδι.

Στην α’ παράταση, το Αγρίνιο είχε το προβάδισμα μέχρι 37” πριν από τη λήξη, όταν ο Τζόνσον έγραψε το 101-100. Στα 8” ο Περικλής Μπαζίνας είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ωστόσο αστόχησε στη δεύτερη βολή που εκτέλεσε και το 101-101 παρέμεινε.

Στη β’ παράταση πια, το 106-109 διά χειρός Τζόνσον με βολή στα 02:09 ήταν και το τελευταίο καλάθι των γηπεδούχων, οι οποίοι τα έδωσαν όλα για τη δεύτερη νίκη, όμως, δεν απέφυγαν ένα σερί 10-0 στο φινάλε.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Αγραφιώτης Ιωάν.-Δέλλας (Μπρίγκος)

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 34-37, 50-59, 88-88, 101-101 α’ παρ., 106-119 β’ παρ.

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 28, Μπόζης 16 (3), Πουλιανίτης 28, Κριζέας 2, Απαζίδης 8 (2), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 4, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 5 (1).

Αγρίνιο (Πέρκος): Νικολαΐδης 13 (1), Ντίαθ 10, Ντουζίδης, Π. Μπαζίνας 5, Καφέζας 2, Τσούκας 14 (3), Τσουργιάννης 11, Κυριλής 3 (1), Φίσερ 34 (1), Λότον 13, Θ. Μπαζίνας 14 (1).